Skip to main content

Schools League Results 2020/21

Thank you to all the SYO helpers, pupils, parents and teachers who have supported the league this year, we have seen great turnouts at all the events considering the circumstances.

The overall standings are below.  School team results at the top followed by year group teams and then individual results.

School Team League

Scores from all 5 events count for the overall schools competition.

Primary

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Hunters Bar Junior19525390386391390395
2Abbeylane18865394397398399298
3Nethergreen Junior1462539139038899194
4Carterknowle12094376270277286 
5Dobcroft11563388385383  
6Ecclesall8874197296197 197
7St Giles877519119619619599
8Carfield868519328310019696
9Westways851518718496193191
10Hallam6883196293 199 
11Greystones68542939619799 
12St Marys CE5005100100100100100
13Hathersage48949899192 100
14Oughtibridge480319318899  
15Rainbow Forge3892196193   
16Bishop Pursglove3843 9296 196
17Holmesdale Infants373487 919699
18Renishaw282392 9595 
19Malin Bridge191293  98 
20Lydgate189295   94
21Dore1001   100 
22=Bradway981 98   
22=Concord981    98
24St Michaels (Hathersage)971  97  
25Walkley961 96   
26=Nook Lane951    95
26=St Maries951 95   
26=Wharncliffe Side95195    
29St Marys (Chesterfield)941 94   
30Halfway931    93
31Clifford921 92   
32Greenhill871 87   

Secondary

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1High Storrs19955399399400399398
2Tapton1560538639029339398
3Mercia1047437937919198 
4King Edwards86659198192291194
5Silverdale789599293197100100
6Lady Manners7784193194192199 
7Notre Dame5874100198100189 
8Hallam4742 283 191 
9Sheffield High School396319710099  
10Stocksbridge High School379493 929896
11Hope Valley College297399 98 100
12Carfield28339296 95 
13Ecclesall2791   279 
14Birkdale1982100 98  
15Penistone192296 96  
16Nethergreen Junior1892 9693  
17Bradfield18329192   
18=Newfield97197    
18=St Elizabeths971   97 
20=St Marys (Chesterfield)951 95   
20=UTC OLP95195    
22Lydgate931  93  
23Yewlands921  92  
24Bradway911 91   

Year Group League

3 to count in each race with the best 4 scores from the 5 events counting for the league (shown in bold).

Primary G4

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Hunters Bar Junior84252782741929897
2Abbeylane765518718519719698
3Westways475592889696191
4Hathersage39749899100 100
5Rainbow Forge3892196193   
6Nethergreen Junior288295193   
7Dobcroft19729998   
8Dore1001   100 
9Bishop Pursglove991    99
10Lydgate941    94
11Halfway931    93
12Clifford921 92   
13Greenhill871 87   

Primary B4

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Carterknowle11164283270277286 
2Hunters Bar Junior6683282286  100
3Ecclesall3954999999 98
4Carfield394597981009996
5Abbeylane39249510097100 
6Holmesdale Infants373487 919699
7Greystones2923989698  
8Bishop Pursglove2853 9296 97
9Malin Bridge981   98 
10=Dobcroft951  95  
10=Nook Lane951    95
12Nethergreen Junior941    94
13Hathersage921  92  

Primary G5

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Hunters Bar Junior67851909919519499
2Abbeylane4005100100100100100
3Greystones3933195 9999 
4Dobcroft38739997191  
5Westways28839596 97 
6Hallam981 98   
7Carterknowle93193    

Primary B5

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Hunters Bar Junior854528018819219499
2Nethergreen Junior578319397288  
3St Marys CE4005100100100100100
4St Giles388494999897 
5Hallam29339896 99 
6Renishaw282392 9595 
7Bradway981 98   
8Lydgate95195    
9St Marys (Chesterfield)941 94   
10Malin Bridge93193    

Primary G6

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Abbeylane7925197197199199100
2Ecclesall49249819798 99
3Dobcroft477319019097  
4Nethergreen Junior19429995   
5Wharncliffe Side95195    

Primary B6

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Oughtibridge480319318899  
2Nethergreen Junior39959910010099100
3St Giles39259797989899
4Carfield378396185 97 
5Abbeylane377494919696 
6Hallam29739899 100 
7Hunters Bar Junior18929594   
8Concord981    98
9St Michaels (Hathersage)971  97  
10Walkley961 96   
11St Maries951 95   

Secondary G7

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1High Storrs9835294193293199197
2King Edwards476491 9519397
3Stocksbridge High School379493 929896
4Hope Valley College297399 98 100
5Sheffield High School29639710099  
6Carfield28339296 95 
7Ecclesall2791   279 
8Tapton19129497   
9Hallam981 98   
10St Marys (Chesterfield)951 95   
11Lydgate931  93  

Secondary B7

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1High Storrs7803292291197  
2Tapton589419399100197 
3Mercia4774188959698 
4Lady Manners388494989799 
5Hallam1902 93 97 
6Notre Dame1891   189 
7Bradfield18329192   
8Newfield97197    
9Nethergreen Junior961 96   
10Bradway911 91   

Secondary G8/9

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1High Storrs11704295288293294 
2Silverdale690599293197100100
3Mercia2883959895  
4Nethergreen Junior931  93  
5Yewlands921  92  

Secondary B8/9

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1High Storrs1088529529729799199
2Tapton5705931879419198
3Lady Manners3904999695100 
4King Edwards2923  979897
5Mercia282296186   
6Hallam1862 92 94 
7St Elizabeths971   97 

Secondary G10/11

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Tapton39849910099100 
2Notre Dame1982 98100  
3High Storrs19729899   
4Sheffield High School1001100    

Secondary B10/11

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1High Storrs9885294199296199100
2Birkdale1982100 98  
3Penistone192296 96  
4King Edwards981 98   
5UTC OLP95195    

Secondary G12

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park

Secondary B12

 SchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park

Individual League

Because of the shotened league in 2020 the best 4 scores from the 5 events count (shown in bold).

Year 4 Girls - White Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Hannah ChapmanHathersage39749899100 100
2Eve WainwrightAbbeylane389497949999 
3Lucy HeyesAbbeylane38459091989798
4Lucy HoltWestways37959288969695
5Katy AshHunters Bar Junior3784919595 97
6Mia HartHunters Bar Junior2843 899798 
7Beau ElliotRainbow Forge2002100100   
8Neela WatkinsonDobcroft19729998   
9Hattie WainwrightNethergreen Junior19229597   
10Esme ElliotRainbow Forge18929693   

Year 4 Boys - White Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Jack WalwynEcclesall3954999999 98
2Jasper KerrCarfield394597981009996
3Alexander LilleyAbbeylane39249510097100 
4Alex JohnsonCarterknowle379494899495 
5Giorgio AvellaHolmesdale Infants373487 919699
6Charlie BramhillCarterknowle364489889097 
7Louis BryantHunters Bar Junior28939297  100
8Albi RileyCarterknowle278391 9394 
9Milo HoldsworthGreystones19429896   
10Nedd HuntBishop Pursglove1882 9296  
11Rowan CarrCarterknowle18629393   
12Jack NortonHunters Bar Junior18129091   
13Alec JohnstonHunters Bar Junior17928594   

Year 5 Girls - White Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Sophie HowsamAbbeylane4005100100100100100
2Lucy-Laura MillerHunters Bar Junior39459499989899
3Polly TaylorGreystones296398 9999 
4Alice BendreyDobcroft2923999796  
5Esme CraggsHunters Bar Junior289396 9796 
6Anna HoltWestways28849596mp97 

Year 5 Boys - White Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Freddie GuySt Marys CE4005100100100100100
2Jack BaxterHunters Bar Junior39559995999899
3Felix WoodsSt Giles388494999897 
4Leo HartHunters Bar Junior373490939396 
5Stanley PrestonHallam29339896 99 
6Nathan PeelNethergreen Junior2923979798  
7Jago ReynoldsRenishaw282492mp9595 
8Felix OliverNethergreen Junior190296 94  

Year 6 Girls - Yellow Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Abigail HowsamAbbeylane39959710099100100
2Imogen LilleyAbbeylane39641009710099 
3Lucy WalwynEcclesall3944989998 99
4Hannah BendreyDobcroft2893969697  
5Tilly WainwrightNethergreen Junior19429995   
6Amisha WatkinsonDobcroft18829494   
7Sophie BackhouseWharncliffe Side95295  mp 

Year 6 Boys - Yellow Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Lawrence HodgsonNethergreen Junior39959910010099100
2Oskar WoodsSt Giles39259797989899
3Edward HeyesAbbeylane377594919696mp
4Maxwell GroomOughtibridge29731009899  
5Rowan Thomas HanksCarfield28639693 97 
6William PrestonHallam198298  100 
7Rory KeenHunters Bar Junior18929594   
8Dominic PetersOughtibridge18329390   
9Joseph ByrneSt Maries952 95mp  

Year 7 Girls - Yellow Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Ella BaxterHigh Storrs3995100mp10010099
2Penny BellHigh Storrs39159599949998
3=Thea Stavert-DobsonStocksbridge High School379493 929896
3=Lydia MillerKing Edwards379491 959697
5Charlotte ChapmanHope Valley College297499mp98 100
6Alice PietersSheffield High School29639710099  
7Rose Thomas HanksCarfield28339296 95 
8Beth SykesHigh Storrs195398 97mp 
9Jessica LewisTapton19129497   
10Ellen AshHigh Storrs1902 9496  
11Hannah WhiteSt Marys (Chesterfield)952 95 mp 

Year 7 Boys - Yellow Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Oscar PeelTapton399410099100100 
2Pasco ReynoldsLady Manners388494989799 
3Walter FaulknerHigh Storrs29739810099  
4Wilson FaulknerHigh Storrs2943999798  
5Rhys CaudwellMercia290396 9698 
6Matthew HavenhandTapton190293  97 
7Freddie HoldsworthHigh Storrs18929594   
8Boris VasilevMercia18729295   
9Samuel PetersBradfield18329192   

Year 8 & 9 Girls - Orange Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Anna ToddSilverdale39849910099 100
2Ciara KeenSilverdale2974mp9998100 
3=Ruth YeomansonHigh Storrs2883 939798 
3=Isla CaudwellMercia2883959895  
5Maria VasilevaHigh Storrs2863979594  
6Isabel MillerHigh Storrs28549692mp97 
7Lotte SykesHigh Storrs198298 100  
8Freya TrynerHigh Storrs1962100  96 
9Annabelle MaltbyHigh Storrs1922 9696  

Year 8 & 9 Boys - Orange Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Evan JenkinsonHigh Storrs39549710099 99
2Caspar ReynoldsLady Manners3904999695100 
3Oliver MaaranenTapton38259394949698
4James BryantHigh Storrs299310099  100
5Isaac OliverHigh Storrs2933989798  
6Joseph GuyKing Edwards2925mpmp979897
7Oliver CraggsHigh Storrs290395 9699 
8Robbie LightfootHigh Storrs1982 98100  
9John DoyleMercia19129695   
10Sam HavenhandTapton1882 93 95 
11Luke MilesHallam1862 92 94 
12Ben AshHigh Storrs94294mp   

Year 10 & 11 Girls - Light Green Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Amelia PhillipsTapton39849910099100 
2Alexandra GarnettNotre Dame1982 98100  

Year 10 & 11 Boys - Light Green Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Olmo CombleyHigh Storrs398498100100100 
2Dylan JenkinsonHigh Storrs395597999799100
3=Matthew MorrisBirkdale1982100 98  
3=Conrad ReuberHigh Storrs198399mp99  
5Ewan MackiePenistone1922mp 96  

Year 12 & 13 Girls - Blue Course

 NameSchoolPointsEventsShirebrookNorfolk ParkLimb ValleyGraves ParkConcord Park
1Naomi ThorntonNotre Dame2002100100   
Last modified on Monday, 06 September 2021 17:16