Skip to main content

Local and schools event

A Schools and Local event at Millhouses Park

On Sat 12th May 2018 from 12:30 until 15:00


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

Another bumper turnout today.  Preliminary results and splits are available on the link above.  Schools league results are now available.  The individual results are on the 'other' link above, year group and whole school results are below.  We have also updated the current league standings.  If you spot any errors This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Thank you to Colin Best & Browen Doyle for planning and for all the rest of the helpers who made the event run so smoothly.  447 runs today - 5910 controls visited, 672.7km run and 347 ice creams eaten.

In the Primary competition Dobcroft knock Hunter's Bar into second position with an almost perfect 399.  Turnout of the day goes to Abbeylane though with 19 runners!

Schools Results

Primary

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 399 14 Thomas Thake (100) Anna Todd (100) Joseph Diacon (100) Joseph Thake (99)
2 Hunters Bar Junior 395 16 Freya Tryner (100) James Bryant (100) Beth Sykes (99) Oliver Craggs (96)
3 Nethergreen Junior 389 10 Robbie Lightfoot (99) Connie Watton (99) Annabelle Maltby (97) Sophie Hampton (94)
4 St Wilfrids 381 10 George Taylor (98) Ben Heley (95) Keira Gill (94) Joseph Loughran (94)
5 Lydgate 372 10 Miranda Johnson (97) Louis Trikic (93) Joshua Trikic (91) Finlay Stepney (91)
6= Carterknowle 369 7 Anna Osborne (99) Ruth Ellis (97) Dan Elliott (87) Haaris Shafi-Robinson (86)
6= Abbeylane 369 19 James Wilson (95) Dana Bean (93) Freddie Bancroft (92) Alice Waldren (89)
8 Greystones 355 7 Hannah Grierson (95) Isla Dean (88) Ruth Willoner (87) Jim Willoner (85)
9 Westways 344 5 Beppe Tyas (93) Luca Tyas (86) Raphael Lang (83) Kai Harrison (82)
10 Totley All Saints 301 4 Aron King (90) Jacob Parr (85) Lottie Glover (67) Stanley Coe (59)
11 Grenoside 290 3 Olivia Smith (98) Connie Jones (96) Charlotte Smith (96)
12 Oughtibridge 284 3 Emma Ward (98) Cameron Barnes (97) Zoe Barnes (89)
13 Hallam 280 3 Murray Benn (98) Gregor Benn (97) William Preston (85)
14 Ecclesall 265 3 Imogen Boulton (96) Noah Sturdey (86) Sam Dale (83)
15 Sacred Heart 236 3 Luke Phoenix (81) Aoife Homes (78) Sibeal Holmes (77)
16 Totley Primary 234 3 Daniel Bates (83) James Campbell (82) Luca Bates (69)
17 Hathersage 227 3 Charlotte Chapman (100) Danny Bird (66) Fry Thacker (61)
18 Renishaw 174 2 Caspar Reynolds (98) Pasco Reynolds (76)
19 Stocksbridge Junior 168 2 Alice Stavert-Dobson (94) Flynn Rogers (74)
20 Holt House 146 2 Aneesa Chowdhory (75) Albi Riley (71)
21 Birkdale 99 1 Samuel Taylor (99)
22 Mylnhurst 98 1 John Joe Doyle (98)
23 St Marys 96 1 Joseph Guy (96)
24= Sheffield High School 93 1 Alice Pieters (93)
24= Carfield 93 1 Sidney Werner (93)
26 Low Edges 92 1 Erin Simmons (92)
27 Brookhouse 91 1 Matthew Bagnall (91)
28 Highfield Hall 90 1 Hattie Kitchen (90)
29 Woodseats Primary 88 1 Ruben Towers (88)
30 Walkley 83 1 Esther Law (83)
31 Dore 77 1 Alex McDonald (77)
32 St Marys (Chesterfield) 72 1 Hannah White (72)
33 Meersbrook 71 1 Lily Jo Bassindale (71)

Secondary

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 400 10 Josie Conduit (100) Euan Tryner (100) Isobel Reuber (100) Ryan Elliot (100)
2 Notre Dame 398 6 Olivia Heley (100) William Garnett (100) Samuel Doyle (100) Carys Phoenix (98)
3 Tapton 395 6 Isabelle Hampton (99) Isaac Western (99) Amelia Phillips (99) Joseph Barber (98)
4 Silverdale 289 3 Matthew Diacon (100) Ethan Morgan (96) Harrison Britt (93)
5 King Ecgberts 196 2 Jack Page (99) Henry McDonald (97)
6 King Edwards 191 2 Lauren Watton (97) Joseph Smith (94)
7 Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
8 Birkdale 99 1 Matthew Morris (99)
9 Sheffield High School 98 1 Hannah Taylor (98)
10 Aston Academy 95 1 Daniel Hill (95)

Year Group Results

Primary G4

  School Points Runners Counters
1 Greystones 270 4 Hannah Grierson (95) Isla Dean (88) Ruth Willoner (87)
2 Dobcroft 267 4 Holly Britt (91) Georgina Thomas (90) Hannah Bendrey (86)
3 Abbeylane 258 9 Alice Waldren (89) Imogen Richardson (85) Lily Marriner (84)
4 Hunters Bar Junior 191 2 Beth Sykes (99) Ellen Ash (92)
5 Sacred Heart 155 2 Aoife Homes (78) Sibeal Holmes (77)
6 Hathersage 100 1 Charlotte Chapman (100)
7 Grenoside 98 1 Olivia Smith (98)
8 Lydgate 97 1 Miranda Johnson (97)
9 Ecclesall 96 1 Imogen Boulton (96)
10 St Wilfrids 94 1 Keira Gill (94)
11 Sheffield High School 93 1 Alice Pieters (93)
12 Walkley 83 1 Esther Law (83)
13 Holt House 75 1 Aneesa Chowdhory (75)
14 Nethergreen Junior 73 1 Molly Buckley (73)
15 St Marys (Chesterfield) 72 1 Hannah White (72)
16 Meersbrook 71 1 Lily Jo Bassindale (71)
17 Westways 70 1 Jocelyn Legon (70)
18 Totley All Saints 67 1 Lottie Glover (67)

Primary B4

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 295 3 Thomas Thake (100) Joseph Thake (99) Rafferty Scrimshaw (96)
2 Hallam 280 3 Murray Benn (98) Gregor Benn (97) William Preston (85)
3 Hunters Bar Junior 279 6 Rory Keen (95) Walter Faulkner (95) Wilson Faulkner (89)
4 Abbeylane 260 7 Freddie Bancroft (92) Benjamin Wilkins (87) Alfie Lowe (81)
5 Lydgate 244 6 Joshua Trikic (91) Tilen Whitworth (83) George Atkinson (70)
6 Nethergreen Junior 224 3 Jacob Shrimpton (89) Harry Forsdike (68) Ben Bartholomew (67)
7= Ecclesall 169 2 Noah Sturdey (86) Sam Dale (83)
7= St Wilfrids 169 2 Stanley Hewson (90) Louis Hindmarch (79)
9= Hathersage 127 2 Danny Bird (66) Fry Thacker (61)
9= Greystones 127 2 Freddie Holdsworth (64) Finley Hollinger (63)
11 Carfield 93 1 Sidney Werner (93)
12 Dore 77 1 Alex McDonald (77)
13 Renishaw 76 1 Pasco Reynolds (76)
14 Stocksbridge Junior 74 1 Flynn Rogers (74)
15 Holt House 71 1 Albi Riley (71)
16 Totley Primary 69 1 Luca Bates (69)
17 Carterknowle 60 1 Alexander Collingwood (60)
18 Totley All Saints 59 1 Stanley Coe (59)

Primary G5

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 291 3 Anna Todd (100) Emily Morgan (98) Eva Britt (93)
2 Grenoside 192 2 Connie Jones (96) Charlotte Smith (96)
3 Nethergreen Junior 191 2 Annabelle Maltby (97) Sophie Hampton (94)
4 Carterknowle 99 1 Anna Osborne (99)
5 Low Edges 92 1 Erin Simmons (92)
6 St Wilfrids 91 1 Eliza Rundle (91)
7 Hunters Bar Junior 90 1 Sofia Stephenson (90)
8 Oughtibridge 89 1 Zoe Barnes (89)

Primary B5

  School Points Runners Counters
1 Nethergreen Junior 285 3 Robbie Lightfoot (99) Sam Buckley (94) Oliver Maaranen (92)
2 Lydgate 274 3 Louis Trikic (93) Finlay Stepney (91) James Hamilton (90)
3 Westways 251 3 Luca Tyas (86) Raphael Lang (83) Kai Harrison (82)
4 St Wilfrids 187 2 George Taylor (98) Joachim Murphy (89)
5 Dobcroft 100 1 Joseph Diacon (100)
6 Renishaw 98 1 Caspar Reynolds (98)
7 St Marys 96 1 Joseph Guy (96)
8 Abbeylane 95 1 James Wilson (95)
9 Woodseats Primary 88 1 Ruben Towers (88)
10 Hunters Bar Junior 87 1 Mark Yeomanson (87)
11 Totley All Saints 85 1 Jacob Parr (85)
12 Carterknowle 84 1 Isaac Ellis (84)

Primary G6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 287 4 Freya Tryner (100) Ruth Yeomanson (95) Isla Caudwell (92)
2 Abbeylane 181 2 Dana Bean (93) Bella Bullett (88)
3 Nethergreen Junior 99 1 Connie Watton (99)
4 Oughtibridge 98 1 Emma Ward (98)
5 Carterknowle 97 1 Ruth Ellis (97)
6 Dobcroft 96 1 Olivia White (96)
7 Stocksbridge Junior 94 1 Alice Stavert-Dobson (94)
8 Highfield Hall 90 1 Hattie Kitchen (90)
9 St Wilfrids 89 1 Louisa Mead (89)

Primary B6

  School Points Runners Counters
1 St Wilfrids 281 3 Ben Heley (95) Joseph Loughran (94) Gabriel Barnes (92)
2 Carterknowle 257 3 Dan Elliott (87) Haaris Shafi-Robinson (86) Evan Jenkinson (84)
3 Hunters Bar Junior 196 2 James Bryant (100) Oliver Craggs (96)
4 Dobcroft 177 2 Freddie Taraporewalla (89) Ellis Simmonds (88)
5 Totley Primary 165 2 Daniel Bates (83) James Campbell (82)
6 Birkdale 99 1 Samuel Taylor (99)
7 Mylnhurst 98 1 John Joe Doyle (98)
8 Oughtibridge 97 1 Cameron Barnes (97)
9 Westways 93 1 Beppe Tyas (93)
10 Brookhouse 91 1 Matthew Bagnall (91)
11 Totley All Saints 90 1 Aron King (90)
12 Greystones 85 1 Jim Willoner (85)
13 Sacred Heart 81 1 Luke Phoenix (81)

Secondary G7

  School Points Runners Counters
1= Tapton 289 3 Isabelle Hampton (99) Rania Maaranen (97) Rosie Shrimpton (93)
1= Notre Dame 289 3 Olivia Heley (100) Alexandra Garnett (95) Rebecca Evans (94)
3 Sheffield High School 98 1 Hannah Taylor (98)
4 High Storrs 96 1 Millie Norman (96)

Secondary B7

  School Points Runners Counters
1 Silverdale 289 3 Matthew Diacon (100) Ethan Morgan (96) Harrison Britt (93)
2 Tapton 197 2 Isaac Western (99) Joseph Barber (98)
3 High Storrs 97 1 Benjamin Townsend (97)
4 Aston Academy 95 1 Daniel Hill (95)
5 King Edwards 94 1 Joseph Smith (94)

Secondary G8/9

  School Points Runners Counters
1= High Storrs 100 1 Josie Conduit (100)
1= Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
3 Tapton 99 1 Amelia Phillips (99)
4 Notre Dame 98 1 Carys Phoenix (98)
5 King Edwards 97 1 Lauren Watton (97)

Secondary B8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 297 5 Euan Tryner (100) Alfie Hall (99) Dylan Jenkinson (98)
2 Notre Dame 100 1 William Garnett (100)
3 Birkdale 99 1 Matthew Morris (99)
4 King Ecgberts 97 1 Henry McDonald (97)

Secondary G10/11

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 100 1 Isobel Reuber (100)

Secondary B10/11

  School Points Runners Counters
1 Notre Dame 100 1 Samuel Doyle (100)
2 King Ecgberts 99 1 Jack Page (99)

Secondary G12

  School Points Runners Counters

Secondary B12

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 100 1 Ryan Elliot (100)

Information

sm 2016 MillhousesOrienteeringMay 5603

This is a combined Sheffield Schools and Saturday Afternoon series aimed at introducing new people to the sport and also providing local good value orienteering to our club members.

Based from outside the cafe in Millhouses park there are a range of different courses to suit all ages and abilities. Take part individually, in a pair or as part of a group and feel free to walk, jog or run round the course at your own pace.

3712835279 efc41b6917 n

Millhouses park and the cafe are here.  You can check out their menu.

The nearest bus stop is served by the every 10 minutes from the centre of Sheffield (97 & 98) also from Ecclesall Road/Hunter's Bar on the 83, Plan Your Journey.  Parking is available in the Pay and Display car parks at the either end of the Park or you can park on Abbeydale Road alongside the park

Registration for the events will open at 12:30pm and you can start any time from 12:30pm – 3pm. All courses close at 3:30pm at which time we will start to collect controls so please make sure you start early enough to complete your course in time. There is no need to register in advance - just turn up on the day. Help & advice is available to newcomers.

Schools Event

Running alongside the public event is an event in the SFSS Orienteering League for both Primary and Secondary pupils. Entry to the schools event is free if your school has entered and you are in Y3 or above. Information about the SFSS Orienteering League is here

Costs

Adults £5, SYO members £4
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)
Any additional courses will cost an additional £1 or £2 if your first run was free.
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Orienteering Courses Available

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

The light green and long orange courses will also use Hutcliff Woods which is the wooded hillside on the other side of the railway line.  It is not necessary to cross any roads.  It does have a lot of brambles on the upper part of the slope though so wear full leg cover if you are planning to run one of the longer courses.

Course School Years Distance Technical Level Who is it for?
White Y4-Y5 0.9km 1 The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Yellow Y6-Y7 1.5km 2 The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control every time you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls
Orange Y8-Y9 2.8km 3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites
  • Basic use of a compass

The orange has 2 parts.  You run Part 1 and when you get to the last control turn the map over and run Part 2 to the finish

Long Orange Y10+ 3.3km 3

The Long Orange course goes outside the Park into Hutcliffe Wood. It does not involve crossing a road but it will require you to run on the pavement outside the park.

This course uses Hutcliff Wood so there will be brambles...

Light Green   3.7km 4

Ideal for improvers  The navigation difficulty increases and you start to use simple contours and point features.

This course uses Hutcliff Wood so there will be brambles...

Score   30 minutes 4

An 'Odds and Evens' score.  Odd numbered controls are on one side of the map and even numbered controls on the other.  You have 30 minutes to get as many controls as possible.  You can start with Odd numbered controls and at some point switch to Even numbered controls or vice versa but once you have changed you have to can't change back!

This course stays in Millhouses park

For those looking for a longer run this course followed by the Light Green would be a good combination