Skip to main content

Local and schools event

A Schools and Local event at Parkwood Springs

On Sat 24th Mar 2018 from 12:30 until 15:00


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

A great turnout today and for once the weather was kind to us!

Thank you to all our helpers especially Mark Dakin for planning and Aislinn Prendergast and helpers for getting all the controls out and back in again.  Hope you all visited the cake and drinks tent to support the juniors!

Preliminary results and leg split times are available on the link above.  Individual schools results are available on the 'Other' link above.  School team and year group results are below.  League results are also updated on the schools pages.  If anyone spots any errors then This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Look forward to seeing you all at the next one at Shirebrook on 28 April.  Good luck to all our members next weekend at the JK International Orienteering Festival.

School Team Results

Primary

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 398 17 Sofia Stephenson (100) Ciara Keen (100) Beth Sykes (99) Maria Vasileva (99)
2 Dobcroft 391 7 Joseph Diacon (100) Anna Todd (99) Imogen Towndrow (97) Hannah Bendrey (95)
3 Nethergreen Junior 390 7 Oscar Peel (99) Isaac Oliver (98) Robbie Lightfoot (97) Lawrence Hodgson (96)
4 Oughtibridge 379 8 Emma Ward (96) Cameron Barnes (96) Zoe Barnes (94) Georgia Jackson (93)
5 Ecclesall 372 4 Sam Jordan (100) Imogen Boulton (96) Daniel Eastwood (89) Sylvia Fagg (87)
6= Grenoside 367 4 Olivia Smith (100) Charlotte Smith (96) Victoria Smith (88) Jack Gregory (83)
6= Carfield 367 4 Sidney Werner (97) Lola Walton-Ryan (93) Gabriel Walton-ryan (89) Tomas Heskin (88)
8 Lydgate 275 3 James Hamilton (92) Benjamin Morrison (92) Noah Varley (91)
9 Greystones 272 3 Verity Saich (92) Emily Hall (91) Layla Hart (89)
10 Hallam 269 3 Abbie Oliver (94) Isabel Oliver (88) Henry Smith (87)
11 Abbeylane 248 3 Henry Wilson (87) Alfie Lowe (81) Harris Eggar (80)
12 Carterknowle 195 2 Anna Osborne (98) Evan Jenkinson (97)
13 St Wilfrids 192 2 George Taylor (98) Joseph Loughran (94)
14 Renishaw 191 2 Pasco Reynolds (96) Caspar Reynolds (95)
15 Birkdale 189 2 Samuel Taylor (95) Thomas Phillips (94)
16 Totley All Saints 187 2 Jacob Parr (94) Hugo Deeks (93)
17 Sheffield High School 185 2 Alice Pieters (93) Emily Phillips (92)
18 Mylnhurst 100 1 John Joe Doyle (100)
19 St Marys 99 1 Joseph Guy (99)
20= Stocksbridge Junior 98 1 Flynn Rogers (98)
20= Sacred Heart 98 1 Matilda Emmett (98)
22= Low Edges 91 1 Erin Simmons (91)
22= Brookhouse 91 1 Matthew Bagnall (91)
24 Dore 90 1 Alex McDonald (90)
25 Norton Free 89 1 Mikey Blore (89)
26 Wickersley Northfield 86 1 Sam Thornton (86)
27 Holt House 78 1 Albi Riley (78)

Secondary

  School Points Runners Counters
1= Notre Dame 400 9 Carys Phoenix (100) William Garnett (100) Samuel Doyle (100) Isabelle Hodgson (100)
1= High Storrs 400 9 Millie Norman (100) Conrad Reuber (100) Euan Tryner (100) Alex Elliot (100)
3 Tapton 387 4 Rosie Shrimpton (98) Rania Maaranen (97) Joseph Barber (97) Harriet Phillips (95)
4 Birkdale 191 2 Matthew Morris (98) Benjamin Bedford (93)
5 Silverdale 189 2 Matthew Diacon (96) Alex Osborne (93)
6 Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
7 Sheffield High School 99 1 Hannah Taylor (99)
8 King Edwards 98 1 Joseph Smith (98)
9= Aston Academy 95 1 Daniel Hill (95)
9= King Ecgberts 95 1 Henry McDonald (95)
11 Nethergreen Junior 94 1 Alexander Maltby (94)
12= Newfield 92 1 Herbie Werner (92)
12= Bradfield 92 1 Molly Shah (92)
14 Carfield 91 1 Tristan Condie (91)

Year Group Results

Three to count in each group.

Primary G4

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 290 3 Beth Sykes (99) Eva Cologne (97) Ella Baxter (94)
2 Dobcroft 274 3 Hannah Bendrey (95) Georgina Thomas (90) Amisha Watkinson (89)
3 Greystones 183 2 Verity Saich (92) Emily Hall (91)
4 Grenoside 100 1 Olivia Smith (100)
5 Sacred Heart 98 1 Matilda Emmett (98)
6 Ecclesall 96 1 Imogen Boulton (96)
7 Sheffield High School 93 1 Alice Pieters (93)
8 Hallam 88 1 Isabel Oliver (88)

Primary B4

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 276 6 Rory Keen (93) Boris Vasilev (92) Wilson Faulkner (91)
2 Abbeylane 248 3 Henry Wilson (87) Alfie Lowe (81) Harris Eggar (80)
3 Nethergreen Junior 195 2 Oscar Peel (99) Lawrence Hodgson (96)
4 Oughtibridge 169 2 Maxwell Groom (85) Zachary Black (84)
5 Ecclesall 100 1 Sam Jordan (100)
6 Stocksbridge Junior 98 1 Flynn Rogers (98)
7 Carfield 97 1 Sidney Werner (97)
8 Renishaw 96 1 Pasco Reynolds (96)
9 Birkdale 94 1 Thomas Phillips (94)
10 Dore 90 1 Alex McDonald (90)
11 Norton Free 89 1 Mikey Blore (89)
12 Wickersley Northfield 86 1 Sam Thornton (86)
13 Grenoside 83 1 Jack Gregory (83)
14 Holt House 78 1 Albi Riley (78)

Primary G5

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 196 2 Anna Todd (99) Imogen Towndrow (97)
2 Hunters Bar Junior 190 2 Sofia Stephenson (100) Matilda Wells Lyus (90)
3 Oughtibridge 187 2 Zoe Barnes (94) Georgia Jackson (93)
4 Grenoside 184 2 Charlotte Smith (96) Victoria Smith (88)
5 Carterknowle 98 1 Anna Osborne (98)
6 Nethergreen Junior 95 1 Annabelle Maltby (95)
7 Sheffield High School 92 1 Emily Phillips (92)
8 Low Edges 91 1 Erin Simmons (91)
9 Greystones 89 1 Layla Hart (89)
10 Ecclesall 87 1 Sylvia Fagg (87)

Primary B5

  School Points Runners Counters
1 Nethergreen Junior 283 3 Robbie Lightfoot (97) Sam Buckley (96) Oliver Maaranen (90)
2 Totley All Saints 187 2 Jacob Parr (94) Hugo Deeks (93)
3 Lydgate 183 2 James Hamilton (92) Noah Varley (91)
4 Dobcroft 100 1 Joseph Diacon (100)
5 St Marys 99 1 Joseph Guy (99)
6 St Wilfrids 98 1 George Taylor (98)
7 Renishaw 95 1 Caspar Reynolds (95)
8 Ecclesall 89 1 Daniel Eastwood (89)
9 Carfield 88 1 Tomas Heskin (88)
10 Hallam 87 1 Henry Smith (87)
11 Oughtibridge 86 1 James Ashe (86)

Primary G6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 297 4 Ciara Keen (100) Maria Vasileva (99) Lotte Sykes (98)
2 Oughtibridge 96 1 Emma Ward (96)
3 Dobcroft 95 1 Olivia White (95)
4 Hallam 94 1 Abbie Oliver (94)
5 Carfield 93 1 Lola Walton-Ryan (93)

Primary B6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 192 2 James Bryant (99) Oliver Craggs (93)
2 Oughtibridge 186 2 Cameron Barnes (96) Peter Riordan (90)
3 Mylnhurst 100 1 John Joe Doyle (100)
4 Nethergreen Junior 98 1 Isaac Oliver (98)
5 Carterknowle 97 1 Evan Jenkinson (97)
6 Birkdale 95 1 Samuel Taylor (95)
7 St Wilfrids 94 1 Joseph Loughran (94)
8 Lydgate 92 1 Benjamin Morrison (92)
9 Brookhouse 91 1 Matthew Bagnall (91)
10 Carfield 89 1 Gabriel Walton-ryan (89)

Secondary G7

  School Points Runners Counters
1 Tapton 290 3 Rosie Shrimpton (98) Rania Maaranen (97) Harriet Phillips (95)
2 Notre Dame 283 3 Alexandra Garnett (96) Olivia Heley (94) Rebecca Evans (93)
3 High Storrs 100 1 Millie Norman (100)
4 Sheffield High School 99 1 Hannah Taylor (99)
5 Bradfield 92 1 Molly Shah (92)

Secondary B7

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 199 2 Conrad Reuber (100) Benjamin Townsend (99)
2 King Edwards 98 1 Joseph Smith (98)
3 Tapton 97 1 Joseph Barber (97)
4 Silverdale 96 1 Matthew Diacon (96)
5 Aston Academy 95 1 Daniel Hill (95)
6 Nethergreen Junior 94 1 Alexander Maltby (94)
7 Birkdale 93 1 Benjamin Bedford (93)
8 Newfield 92 1 Herbie Werner (92)
9 Carfield 91 1 Tristan Condie (91)

Secondary G8/9

  School Points Runners Counters
1= Notre Dame 100 1 Carys Phoenix (100)
1= Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)

Secondary B8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 295 4 Euan Tryner (100) Dylan Jenkinson (99) Olmo Combley (96)
2 Notre Dame 197 2 William Garnett (100) Frederick Emmett (97)
3 Birkdale 98 1 Matthew Morris (98)
4 King Ecgberts 95 1 Henry McDonald (95)
5 Silverdale 93 1 Alex Osborne (93)

Secondary G10/11

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 199 2 Alex Elliot (100) Isobel Reuber (99)
2 Notre Dame 198 2 Isabelle Hodgson (100) Claudine Hodgson (98)

Secondary B10/11

  School Points Runners Counters
1 Notre Dame 100 1 Samuel Doyle (100)

Secondary G12

  School Points Runners Counters

Secondary B12

  School Points Runners Counters

Information

82050881

Enjoy the challenge of orienteering on the open heathland of Parkwood Springs with stunning views across Sheffield. This is a Saturday Afternoon Series event aimed at introducing newcomers to orienteering and an event in the SFSS primary and secondary schools orienteering league.  There will also be long technical courses for over 16s venturing to the ancient Rowe Woods and the intricate housing of the Firshill Estate.

Registration for the events will open at 12:30pm and you can start any time from 12:30pm – 3pm. All courses close at 3:30pm at which time we will start to collect controls so please make sure you start early enough to complete your course in time.

Schools Event

Running alongside the public event is an event in the Sheffield Schools Orienteering League for both Primary and Secondary pupils.  Entry to the schools event is free if your school is a member of the SFSS and you are in Y3 or above. Information about the SFSS Orienteering League is here

Costs

Adults £6, (members £5) for green & blue.
Adults £5 (members £4) white to long orange
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)

Any additional courses will cost an additional £1 (Or £2 if your previous run was free)
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Travel and parking

Nearest postcode S5 8XA. Parking is available off Shirecliffe Road this may fill fairly rapidly so if full please parkconsiderately on surrounding roads. Buses seem to be pretty regular with a variety of routesPlan your journey

Parkwood extract

Entries

All courses are entry on the day.  You just have to turn up, pick a course and fill in an entry form.  There will be people on hand to help you if you have any questions.

If you ran one of the previous schools events in the series then you should have completed an entry form an been given a number. With the number we are able to add you into the results system much quicker.

For those who would like to do a second run you will need to complete another entry slip with the same details as before. You are welcome to fill this out in advance and bring it with you when you download (with the £1 entry fee for the second course) and we can give you a map to save queuing again.

Facilities

Toilets and a refreshment stand run by the SYO juniors selling hot and cold drinks and cakes. Proceeds will go towards funding travel and entry fees at the major junior competitions.

Safety

The area has several popular mountain bike trails, courses are designed so that you should not need to run along them and please be very careful when crossing them. 

The blue & green courses cross numerous roads. Under 16s are only allowed to compete on these courses if shadowed by an adult.

Courses

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

See below for details on the courses on offer.

Course School Years Distance Technical Level Who is it for?
White

Y4,5

1.1km 1

The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Year 3 pupils can compete with Y4s.

Yellow Y6,7 1.4km 2

The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control everytime you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls.

Orange Y8,9 2.1km 3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites

Those doing either of the Orange courses need to be able to judge distances, orientate the map using surrounding features and a compass, use attack points and be bold enough to venture off paths for up to 30 metres

Long Orange Y10+ 3.5km 3

Similar difficulty to an orange course, but quite a bit further!

Green  

3.8km

 

5

As technically hard as the area allows.  You'll be experiencing a mixture of open heathland, mature woodland & technical urban terrain.

You will be crossing Shirecliffe Road so please take care. 

Blue  

6.5km

 

5

As technically hard as the area allows.  You'll be  experiencing a mixture of open heathland, mature woodland & technical urban terrain.

You will be crossing Shirecliffe Road so please take care. 

SYO Photography Policy

Please be aware that photography is permitted at all our events by spectators and parents though not anywhere where children may be changing e.g. club tent, car park, toilets, changing areas. Whilst the sharing of images taken at our events is not forbidden, please do think about how and where you share them and do not display children's names with the image.

Any parents not wishing their children to be photographed should inform the Event Organiser and a wristband will be issued. Photographers should not take photos of any child wearing a wristband and any that are accidently taken should be deleted. SYO will not share photos of children on websites, social media, posters, in the press and other publications unless we have parental permission.

If you have any concerns regarding inappropriate or intrusive photography please report them to an Event Official.