Skip to main content

Local & Schools Event

A Local and Schools event at Norfolk Park

On Sat 10th Feb 2018 from 12:45 until 15:00


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

Another damp day, we will have to book a sunny day for the next one (Which is on the 24th of March at Parkwood Springs NOT Shirebrook!)

Well done to Ryan Elliott for planning his first event today.  There were lots of great comments on the courses and I hope you all enjoyed them.  Thank you also to all our helpers, if anyone else would like to spend an hour or so helping out at one of the up-coming events please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Results, Splits and Schools Results are available above.  Team Results are below and the current league positions are here

See you all at Parkwood Springs.

Pete

Primary

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 399 20 Ella Baxter (100) Freya Tryner (100) James Bryant (100) Ben Ash (99)
2 Nethergreen Junior 397 6 Robbie Lightfoot (100) Oscar Peel (99) Annabelle Maltby (99) Isaac Oliver (99)
3 Oughtibridge 378 4 Maxwell Groom (97) Cameron Barnes (95) Zoe Barnes (94) Emma Ward (92)
4 Ecclesall 374 5 Sylvia Fagg (96) Imogen Boulton (93) Sam Jordan (93) Noah Sturdey (92)
5 Dobcroft 291 3 Rafferty Scrimshaw (100) Anna Todd (100) Hannah Bendrey (91)
6 Grenoside 286 3 Charlotte Smith (97) Olivia Smith (96) Victoria Smith (93)
7 St Wilfrids 278 3 George Taylor (96) Louisa Mead (91) Ben Heley (91)
8 Sacred Heart 267 3 Luke Phoenix (92) Aoife Homes (88) Sibeal Holmes (87)
9 Renishaw 192 2 Caspar Reynolds (97) Pasco Reynolds (95)
10 Carterknowle 191 2 Anna Osborne (98) Evan Jenkinson (93)
11 Hathersage 189 2 Charlotte Chapman (99) Celia Walker (90)
12 Abbeylane 187 2 James Wilson (98) Henry Wilson (89)
13 Windmill Hill Primary 179 2 Raxmond Hackenworthy (90) Lydia Hackenworthy (89)
14 Hallam 178 2 Abbie Oliver (93) Isabel Oliver (85)
15 Home Schooled 177 2 Jacob Johnston (89) Tobias Bizzell (88)
16 Birkdale 98 1 Samuel Taylor (98)
17= St Marys (Chesterfield) 97 1 Hannah White (97)
17= Mylnhurst 97 1 John Joe Doyle (97)
19 Stocksbridge Junior 96 1 Flynn Rogers (96)
20= Greystones 94 1 Hannah Grierson (94)
20= St Marys 94 1 Joseph Guy (94)
20= Brookhouse 94 1 Matthew Bagnall (94)
20= Carfield 94 1 Sidney Werner (94)
24 St Maries 93 1 Gideon Bushell (93)
25 Lydgate 92 1 Tilen Whitworth (92)
26 Low Edges 90 1 Noah McKenna (90)
27 Rivelin 86 1 Martha Bryant (86)
28 Westways 84 1 William Dunbar (84)
29 Silkstone 83 1 Oliver Crossand (83)

Secondary

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 400 13 Jamie Lightfoot (100) Josie Conduit (100) Euan Tryner (100) Alex Elliot (100)
2 Notre Dame 396 6 William Garnett (100) Isabelle Hodgson (100) Carys Phoenix (99) Frederick Emmett (97)
3 Birkdale 293 3 Dominic Dakin (100) Matthew Morris (98) Benjamin Bedford (95)
4 Tapton 198 2 Rania Maaranen (100) Rosie Shrimpton (98)
5 Silverdale 193 2 Matthew Diacon (98) Alex Osborne (95)
6 Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
7= Westbourne 99 1 Ailsa Gillespie (99)
7= Sheffield High School 99 1 Hannah Taylor (99)
9 Aston Academy 96 1 Daniel Hill (96)
10 St Wilfrids 94 1 Olivia Heley (94)

Year Results

New for this year a team result for year groups, although Y8/9 and Y10/11 are combined. 3 to count in a race with a schools best 5 to count for the league.

Primary G4

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 293 4 Ella Baxter (100) Ellen Ash (98) Beth Sykes (95)
2 Hathersage 189 2 Charlotte Chapman (99) Celia Walker (90)
3 Sacred Heart 175 2 Aoife Homes (88) Sibeal Holmes (87)
4 St Marys (Chesterfield) 97 1 Hannah White (97)
5 Grenoside 96 1 Olivia Smith (96)
6 Greystones 94 1 Hannah Grierson (94)
7 Ecclesall 93 1 Imogen Boulton (93)
8 Dobcroft 91 1 Hannah Bendrey (91)
9 Windmill Hill Primary 89 1 Lydia Hackenworthy (89)
10 Rivelin 86 1 Martha Bryant (86)
11 Hallam 85 1 Isabel Oliver (85)

Primary B4

  School Points Runners Counters
1= Hunters Bar Junior 272 4 Rhys Caudwell (98) Malachi Wells Lyas (88) Rory Keen (86)
1= Ecclesall 272 3 Sam Jordan (93) Noah Sturdey (92) Sam Dale (87)
3 Dobcroft 100 1 Rafferty Scrimshaw (100)
4 Nethergreen Junior 99 1 Oscar Peel (99)
5 Oughtibridge 97 1 Maxwell Groom (97)
6 Stocksbridge Junior 96 1 Flynn Rogers (96)
7 Renishaw 95 1 Pasco Reynolds (95)
8 Carfield 94 1 Sidney Werner (94)
9 Lydgate 92 1 Tilen Whitworth (92)
10 Low Edges 90 1 Noah McKenna (90)
11 Abbeylane 89 1 Henry Wilson (89)
12 Westways 84 1 William Dunbar (84)
13 Silkstone 83 1 Oliver Crossand (83)

Primary G5

  School Points Runners Counters
1 Grenoside 190 2 Charlotte Smith (97) Victoria Smith (93)
2 Dobcroft 100 1 Anna Todd (100)
3 Nethergreen Junior 99 1 Annabelle Maltby (99)
4 Carterknowle 98 1 Anna Osborne (98)
5 Ecclesall 96 1 Sylvia Fagg (96)
6 Hunters Bar Junior 95 1 Sofia Stephenson (95)
7 Oughtibridge 94 1 Zoe Barnes (94)

Primary B5

  School Points Runners Counters
1 Nethergreen Junior 287 3 Robbie Lightfoot (100) Sam Buckley (95) Oliver Maaranen (92)
2 Hunters Bar Junior 190 2 Ben Ash (99) Toby Townsend (91)
3 Home Schooled 177 2 Jacob Johnston (89) Tobias Bizzell (88)
4 Abbeylane 98 1 James Wilson (98)
5 Renishaw 97 1 Caspar Reynolds (97)
6 St Wilfrids 96 1 George Taylor (96)
7 St Marys 94 1 Joseph Guy (94)
8 St Maries 93 1 Gideon Bushell (93)
9 Windmill Hill Primary 90 1 Raxmond Hackenworthy (90)

Primary G6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 297 7 Freya Tryner (100) Lola Mead (99) Lotte Sykes (98)
2 Hallam 93 1 Abbie Oliver (93)
3 Oughtibridge 92 1 Emma Ward (92)
4 St Wilfrids 91 1 Louisa Mead (91)

Primary B6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 196 2 James Bryant (100) Oliver Craggs (96)
2 Nethergreen Junior 99 1 Isaac Oliver (99)
3 Birkdale 98 1 Samuel Taylor (98)
4 Mylnhurst 97 1 John Joe Doyle (97)
5 Oughtibridge 95 1 Cameron Barnes (95)
6 Brookhouse 94 1 Matthew Bagnall (94)
7 Carterknowle 93 1 Evan Jenkinson (93)
8 Sacred Heart 92 1 Luke Phoenix (92)
9 St Wilfrids 91 1 Ben Heley (91)

Secondary G7

  School Points Runners Counters
1 Tapton 198 2 Rania Maaranen (100) Rosie Shrimpton (98)
2 Notre Dame 191 2 Alexandra Garnett (96) Rebecca Evans (95)
3 Sheffield High School 99 1 Hannah Taylor (99)
4 High Storrs 97 1 Millie Norman (97)
5 St Wilfrids 94 1 Olivia Heley (94)

Secondary B7

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 296 3 Jamie Lightfoot (100) Conrad Reuber (99) Benjamin Townsend (97)
2 Silverdale 98 1 Matthew Diacon (98)
3 Aston Academy 96 1 Daniel Hill (96)
4 Birkdale 95 1 Benjamin Bedford (95)

Secondary G8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 199 2 Josie Conduit (100) Phoebe Mead (99)
2 Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
3 Notre Dame 99 1 Carys Phoenix (99)

Secondary B8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 298 4 Euan Tryner (100) Dylan Jenkinson (99) Alfie Hall (99)
2 Notre Dame 197 2 William Garnett (100) Frederick Emmett (97)
3 Birkdale 98 1 Matthew Morris (98)
4 Silverdale 95 1 Alex Osborne (95)

Secondary G10/11

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 297 3 Alex Elliot (100) Isobel Reuber (99) Hannah Dixon (98)
2 Notre Dame 100 1 Isabelle Hodgson (100)
3 Westbourne 99 1 Ailsa Gillespie (99)

Secondary B10/11

  School Points Runners Counters
1 Birkdale 100 1 Dominic Dakin (100)

Description

A Saturday Afternoon Series event aimed at introducing adult and junior newcomers to orienteering and includes the 5th event in the SFSS primary and secondary schools orienteering league. Alongside the white to long orange courses, there are long and short urban courses for adults using both the park and the surrounding intricate housing estates.

Norfolk Park is close to the centre of Sheffield. We will be based at the Centre in the Park (here)

There is a car park off Guildford Avenue however there is only space for about 20 cars.  There are plenty of residential roads nearby but please park considerately.  By Tram the nearest tram stop is Arbourthorne Road. It is a five minute walk from the tram stop to the Centre in the Park. Registration will be in the centre with the start and finish adjacent. The centre has toilets and a fab cafe.

Registration for the events will open at 12:30pm and you can start any time from 12:30pm – 3pm (The last start for the urban course is 14:30). All courses close at 3:30pm at which time we will start to collect controls so please make sure you start early enough to complete your course in time.

sm3516368546 4fde6878c2 o

Schools Event

Running alongside the public event is an event in the SFSS Orienteering League for both Primary and Secondary pupils.  Entry to the schools event is free if your school is part of the SFSS and you are in Y3 or above. Information about the SFSS Orienteering League is here

Costs

Adults £5, SYO members £4
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)
Any additional courses will cost an additional £1 (Or £2 if your previous run was free)
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Entries

All courses are entry on the day.  You just have to turn up, pick a course and fill in an entry form.  There will be people on hand to help you if you have any questions.

If you ran one of the previous schools events in the series then you should have completed an entry form an been given a number. With the number we are able to add you into the results system much quicker.

For those who would like to do a second run you will need to complete another entry slip with the same details as before.  You are welcome to fill this out in advance and bring it with you when you download (with the £1 entry fee for the second course) and we can give you a map to save queuing again.

Facilities

A nice warm registration area, lovely loos, a fab cafe and a great children's playground! What more could you want? 

Courses

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

See below for details on the courses on offer.

Course School Years Distance Technical Level Who is it for?
White Y4,5

1.4km
35m

1 The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Yellow Y6,7 1.7km
45m
2

The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control everytime you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls.

Because of the park setting there will be some controls that do not follow line feature.  Instead they will be on a point feature (e.g. a tree) but close by.  By turning the map so that it matches the ground you will be able to see the next control to go to.

Orange Y8,9 2.6km
65m
3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites
  • Basic use of a compass
Long Orange Y10+ 3.6km
110m
3

Similar difficulty to orange but longer.

Please note that the course is in two parts.  You complete the first part before turning the map over to part 2

Short Urban

Age 16+ 3.4km
80m
  A course which uses both the park and surrounding urban areas first used last year at the the Outdoor City Weekender.
Long Urban  Age 16+ 5.8km approx  

A course which uses both the park and surrounding urban areas first used last year at the the Outdoor City Weekender.

SYO Photography Policy

Please be aware that photography is permitted at all our events by spectators and parents though not anywhere where children may be changing e.g. club tent, car park, toilets, changing areas. Whilst the sharing of images taken at our events is not forbidden, please do think about how and where you share them and do not display children's names with the image.

Any parents not wishing their children to be photographed should inform the Event Organiser and a wristband will be issued. Photographers should not take photos of any child wearing a wristband and any that are accidently taken should be deleted. SYO will not share photos of children on websites, social media, posters, in the press and other publications unless we have parental permission.

If you have any concerns regarding inappropriate or intrusive photography please report them to an Event Official.

Venue Details

Norfolk Heritage Park is a 28 hectare park with a long history, as it is one of the oldest public parks in the country.  From 1999 to 2005 the park has been regenerated through a £3.6 million restoration project.  New visitor facilities have been constructed, including the Centre in the Park, a multi-purpose community building.  The park landscape has been restored to its original Victorian character.

From an orienteering perspective its interest is largely in the woodlands that cover about 25% of the park and the urban surrounds which are currently undergoing re-development.  There is a permanent course, maps can be downloaded from the Friends of Norfolk Park website.

Mapping History:
2009 Ray Waight
2010 Chris Smithard (ShUOC) at 1:5000. 
2017 Pete Tryner for the the Outdoor City Weekender event with the urban area surrounding the park and All Saints school and Sheffield College (Scale 1:5000 2.5m contours)

More details about Norfolk Park...