Skip to main content

Local and schools event

A Local and Schools event at Botanical Gardens

On Sat 11th Nov 2017 from 13:00 until 15:00


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

Beautiful weather at the event today.  Record numbers yet again - 460 runs!  I reckon that is about 780km of running and 8139 controls visited...

As ever results and splits are available on the links above. Rose Labyrinth results can be viewed HERE. Schools results are available on 'Other' link above and the School and Year Group results are below.  If you notice any errors please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

A huge thank you to all our volunteers today, especially Dom Dakin for planning.  Thank you also to the staff at the gardens for the use of the greenhouse for registration.

Schools Results

Primary

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 396 27 Ciara Keen (100) James Bryant (100) Walter Faulkner (98) Sofia Stephenson (98)
2 Nethergreen Junior 395 17 Robbie Lightfoot (100) Oscar Peel (99) Sam Buckley (98) Connie Watton (98)
3 Oughtibridge 389 9 Emma Ward (99) Oliver Eyre (98) Peter Riordan (97) Cameron Barnes (95)
4 Dobcroft 385 15 Anna Todd (100) Imogen Towndrow (97) Rafferty Scrimshaw (96) Eleanor Farrell (92)
5 Greystones 383 7 Emily Crowley (97) Ethan Crowley (97) Hannah Grierson (95) Niamh Shannon (94)
6 Grenoside 381 7 Olivia Smith (99) Charlotte Smith (99) Erin Goddard (93) Jack Gregory (90)
7 Sheffield High School 361 4 Emily Phillips (94) Alice Pieters (92) Eleanor Hartley (88) Daria Vasile (87)
8 Carfield 353 5 Lola Walton-Ryan (94) Sidney Werner (92) Gabriel Walton-ryan (89) Rowan Thomas Hanks (78)
9 Lydgate 352 14 Abigail Patterson (97) Beatrice Baker (86) Jess Sheldrick (85) Imogen Hunter (84)
10 Ecclesall 350 6 Hugh Coleshill (91) Jake Towndrow (89) Imogen Boulton (87) Benjamin Taylor (83)
11 Hallam 331 5 Luke Miles (92) Abbie Oliver (90) Jamie Ramage (75) Andrew Ramage (74)
12 Abbeylane 329 5 James Wilson (91) Henry Wilson (86) Abigale Howsam (81) Lily Marriner (71)
13 Carterknowle 278 3 Anna Osborne (96) Thomas Warren (92) Evan Jenkinson (90)
14 Dore 272 4 Nicholas Wieher (77) Alex McDonald (71) Sophie Wiener (64) Nicholas Wieher (60)
15 St Maries 268 3 Krystal Fletcher-slack (98) Dominic Fletcher-Slack (94) Patrick Coefield (76)
16 Renishaw 195 2 Pasco Reynolds (100) Caspar Reynolds (95)
17 Nook Lane 188 2 Izzy-Mai Wilson (100) Charlotte Egginton (88)
18 Birkdale 178 2 Samuel Taylor (99) Thomas Phillips (79)
19 Totley All Saints 173 2 Jacob Parr (87) Hugo Deeks (86)
20 Meersbrook 172 2 Evie Broom (89) Rufus Hardcastle (83)
21 St Wilfrids 170 2 Louisa Mead (91) George Taylor (79)
22 Westways 153 2 Kai Harrison (77) Raphael Lang (76)
23 Pye Bank 141 2 Junior Lennon (71) Dominic Reid (70)
24 St Marys 99 1 Joseph Guy (99)
25 Mylnhurst 97 1 John Joe Doyle (97)
26 Wharncliffe Side 95 1 Francesca Hess (95)
27 Greenhill 93 1 Molly Abraham (93)
28= Low Edges 88 1 Erin Simmons (88)
28= Home Schooled 88 1 Tobias Bizzell (88)
30 Holt House 87 1 Frank Warren (87)
31 Sacred Heart 85 1 Luke Phoenix (85)
32 Treeton C of E 84 1 Lucas Rogers (84)
33 Stocksbridge Junior 81 1 Flynn Rogers (81)
34 Bradway 73 1 Finlay Gray (73)
35 Silkstone 67 1 Oliver Crossand (67)

Secondary

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 400 16 Conrad Reuber (100) Josie Conduit (100) Alex Elliot (100) Ryan Elliot (100)
2 Tapton 394 8 Max Mobus (100) Amelia Phillips (99) Rania Maaranen (98) Zak Lomas (97)
3 Silverdale 392 4 Matthew Diacon (99) Ethan Morgan (98) Alex Osborne (98) Harrison Britt (97)
4 Notre Dame 390 5 Isabelle Hodgson (100) William Garnett (99) Alexandra Garnett (97) Carys Phoenix (94)
5 Sheffield High School 196 2 Imogen Pieters (100) Hannah Taylor (96)
6 Forge Valley 191 2 Erin Lachlan (98) Erin Bryant (93)
7 Home Schooled 190 2 Naomi Thornton (100) Joel Thornton (90)
8 Birkdale 189 2 Matthew Morris (100) Benjamin Bedford (89)
9 Newfield 184 2 Herbie Werner (92) Finlay Ponton (92)
10 King Ecgberts 100 1 Jack Page (100)
11 Westbourne 99 1 Ailsa Gillespie (99)
12= Wath Compehensive 97 1 Emily Shentall (97)
12= Penistone 97 1 Hugh Mackie (97)
12= King Edwards 97 1 Lauren Watton (97)
15 Totley All Saints 94 1 Daniel Hill (94)
16 Ecclesfield Secondary 92 1 Harriet Jones (92)

Year Results

New for this year a team result for year groups, although Y8/9 and Y10/11 are combined. 3 to count in a race with a schools best 5 to count for the league.

Primary G4

  School Points Runners Counters
1 Greystones 286 4 Emily Crowley (97) Hannah Grierson (95) Niamh Shannon (94)
2 Hunters Bar Junior 261 6 Beth Sykes (96) Polly Ryan (83) Enid Ryan (82)
3 Lydgate 255 8 Beatrice Baker (86) Jess Sheldrick (85) Imogen Hunter (84)
4 Dobcroft 254 4 Hannah Bendrey (91) Holly Britt (90) Georgina Thomas (73)
5 Nethergreen Junior 250 4 Imogen Watton (93) Nina Travis mccarthy (79) Lily Hodson (78)
6 Nook Lane 188 2 Izzy-Mai Wilson (100) Charlotte Egginton (88)
7 Abbeylane 152 2 Abigale Howsam (81) Lily Marriner (71)
8 Grenoside 99 1 Olivia Smith (99)
9 St Maries 98 1 Krystal Fletcher-slack (98)
10 Sheffield High School 92 1 Alice Pieters (92)
11 Meersbrook 89 1 Evie Broom (89)
12 Ecclesall 87 1 Imogen Boulton (87)
13 Carfield 65 1 Daisy Ponton (65)
14 Dore 64 1 Sophie Wiener (64)

Primary B4

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 287 7 Walter Faulkner (98) Wilson Faulkner (95) Rhys Caudwell (94)
2 Nethergreen Junior 264 5 Oscar Peel (99) Max Turner (85) Lawrence Hodgson (80)
3 Oughtibridge 225 4 Stuart Kerr (84) Zachary Black (72) Maxwell Groom (69)
4 Dore 209 3 Nicholas Wieher (77) Alex McDonald (71) Nicholas Wieher (61)
5 Lydgate 204 3 Samuel Froggatt (74) Hayden Hatton (66) Max Hatton (64)
6 Grenoside 183 2 Erin Goddard (93) Jack Gregory (90)
7 Ecclesall 172 2 Jake Towndrow (89) Benjamin Taylor (83)
8 Dobcroft 171 2 Rafferty Scrimshaw (96) Lucas Gibbon (75)
9 Carfield 170 2 Sidney Werner (92) Rowan Thomas Hanks (78)
10 Renishaw 100 1 Pasco Reynolds (100)
11 Greystones 97 1 Ethan Crowley (97)
12 Holt House 87 1 Frank Warren (87)
13 Abbeylane 86 1 Henry Wilson (86)
14 Meersbrook 83 1 Rufus Hardcastle (83)
15 Stocksbridge Junior 81 1 Flynn Rogers (81)
16 Birkdale 79 1 Thomas Phillips (79)
17 St Maries 76 1 Patrick Coefield (76)
18 Silkstone 67 1 Oliver Crossand (67)
19 Hallam 65 1 William Preston (65)

Primary G5

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 289 7 Anna Todd (100) Imogen Towndrow (97) Eleanor Farrell (92)
2 Grenoside 278 4 Charlotte Smith (99) Fiona Lee (90) Connie Jones (89)
3 Nethergreen Junior 188 2 Annabelle Maltby (95) Margaux Hodgson (93)
4 Hunters Bar Junior 98 1 Sofia Stephenson (98)
5 Carterknowle 96 1 Anna Osborne (96)
6 Sheffield High School 94 1 Emily Phillips (94)
7 Low Edges 88 1 Erin Simmons (88)
8 Oughtibridge 87 1 Zoe Barnes (87)
9 Ecclesall 82 1 Sylvia Fagg (82)

Primary B5

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 287 5 Toby Townsend (97) Mark Yeomanson (96) Sander Kossak (94)
2 Nethergreen Junior 278 3 Robbie Lightfoot (100) Sam Buckley (98) Louie Shamma (80)
3 Hallam 241 3 Luke Miles (92) Jamie Ramage (75) Andrew Ramage (74)
4 Dobcroft 175 2 Arun Abdullah (90) Isaac Rosson (85)
5 Totley All Saints 173 2 Jacob Parr (87) Hugo Deeks (86)
6 Lydgate 168 2 James Hamilton (84) Noah Varley (84)
7= Westways 153 2 Kai Harrison (77) Raphael Lang (76)
7= Greystones 153 2 Tirso Combley (81) Alexander Krizhanouskiy (72)
9 Pye Bank 141 2 Junior Lennon (71) Dominic Reid (70)
10 St Marys 99 1 Joseph Guy (99)
11 Renishaw 95 1 Caspar Reynolds (95)
12 St Maries 94 1 Dominic Fletcher-Slack (94)
13 Abbeylane 91 1 James Wilson (91)
14 Home Schooled 88 1 Tobias Bizzell (88)
15 St Wilfrids 79 1 George Taylor (79)
16 Ecclesall 78 1 Daniel Eastwood (78)
17 Bradway 73 1 Finlay Gray (73)

Primary G6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 288 4 Ciara Keen (100) Lola Mead (96) Maria Vasileva (92)
2 Sheffield High School 175 2 Eleanor Hartley (88) Daria Vasile (87)
3 Oughtibridge 99 1 Emma Ward (99)
4 Nethergreen Junior 98 1 Connie Watton (98)
5 Lydgate 97 1 Abigail Patterson (97)
6 Wharncliffe Side 95 1 Francesca Hess (95)
7 Carfield 94 1 Lola Walton-Ryan (94)
8 Greenhill 93 1 Molly Abraham (93)
9 St Wilfrids 91 1 Louisa Mead (91)
10 Hallam 90 1 Abbie Oliver (90)

Primary B6

  School Points Runners Counters
1 Oughtibridge 290 3 Oliver Eyre (98) Peter Riordan (97) Cameron Barnes (95)
2 Hunters Bar Junior 281 4 James Bryant (100) Oliver Craggs (94) George Fearn (87)
3 Carterknowle 182 2 Thomas Warren (92) Evan Jenkinson (90)
4 Nethergreen Junior 181 2 Isaac Oliver (93) Lucy Ashpole (88)
5 Birkdale 99 1 Samuel Taylor (99)
6 Mylnhurst 97 1 John Joe Doyle (97)
7 Ecclesall 91 1 Hugh Coleshill (91)
8 Carfield 89 1 Gabriel Walton-ryan (89)
9 Sacred Heart 85 1 Luke Phoenix (85)
10 Treeton C of E 84 1 Lucas Rogers (84)

Secondary G7

  School Points Runners Counters
1 Tapton 287 3 Rania Maaranen (98) Harriet Phillips (95) Rosie Shrimpton (94)
2 Sheffield High School 196 2 Imogen Pieters (100) Hannah Taylor (96)
3 High Storrs 99 1 Millie Norman (99)
4 Notre Dame 97 1 Alexandra Garnett (97)
5 Forge Valley 93 1 Erin Bryant (93)
6 Ecclesfield Secondary 92 1 Harriet Jones (92)

Secondary B7

  School Points Runners Counters
1 Silverdale 294 3 Matthew Diacon (99) Ethan Morgan (98) Harrison Britt (97)
2 Tapton 191 2 Joseph Barber (96) Isaac Western (95)
3 Newfield 184 2 Herbie Werner (92) Finlay Ponton (92)
4 High Storrs 100 1 Conrad Reuber (100)
5 Totley All Saints 94 1 Daniel Hill (94)
6 Notre Dame 93 1 Thomas Lee (93)
7 Home Schooled 90 1 Joel Thornton (90)
8 Birkdale 89 1 Benjamin Bedford (89)

Secondary G8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 297 5 Josie Conduit (100) Phoebe Mead (99) Rose Bell (98)
2 Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
3 Tapton 99 1 Amelia Phillips (99)
4 Forge Valley 98 1 Erin Yeardley-Monach (98)
5= Wath Compehensive 97 1 Emily Shentall (97)
5= King Edwards 97 1 Lauren Watton (97)
7 Notre Dame 94 1 Carys Phoenix (94)

Secondary B8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 293 4 Luke Grierson (99) Alfie Hall (98) Benjamin Evans (96)
2 Tapton 197 2 Max Mobus (100) Zak Lomas (97)
3 Birkdale 100 1 Matthew Morris (100)
4 Notre Dame 99 1 William Garnett (99)
5 Silverdale 98 1 Alex Osborne (98)
6 Penistone 97 1 Hugh Mackie (97)

Secondary G10/11

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 297 4 Alex Elliot (100) Isobel Reuber (99) Hannah Dixon (98)
2 Notre Dame 100 1 Isabelle Hodgson (100)
3 Westbourne 99 1 Ailsa Gillespie (99)

Secondary B10/11

  School Points Runners Counters
1 King Ecgberts 100 1 Jack Page (100)

Secondary G12

  School Points Runners Counters

Secondary B12

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 100 1 Ryan Elliot (100)

Information

A Saturday Afternoon Series event aimed at introducing newcomers to orienteering and includes the third event in the SFSS primary and secondary schools orienteering league. 

New for this year - there will be an urban course starting in the Gardens before heading over to the Edge Campus, in addition to a shorter sprint course. Also new: a fun twist on the Long Orange, Sprint and Urban - more details on the day.... Full course details below.

Registration for courses will open at 1pm (12.30pm for adults only).  You can start any time from 1pm - 3pm (12.30 to 2.30pm for the urban course) but the courses close at 3:30pm. Controls will be collected from 3:30pm so we're not locked in overnight! (Gates shut ~4pm)

Registration is in the greenhouse. This is situated down towards the bottom entrance to the gardens (next to the swanky new classroom) off Thompson Road See it on a map

Schools Event

Running alongside the public event is the secon event in the Sheffield Federation of School Sports (SFSS) Orienteering League for both Primary and Secondary pupils.  Entry to the schools event is free if your school is a member of the SFSS. Information about the SFSS Orienteering League is here.  It is not necessary for a teacher to be present from the school.


If you ran last year and have changed schools then you can still use the same Id number but you will need to let us know the name of your new school.

Costs

Adults £5, SYO members £4
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)
Any additional courses will cost an additional £1 (Or £2 if your previous run was free)
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Travel and parking

Botanical Gardens is best reached from the city centre by the buses that service Ecclesall Road. Parking is off Ecclesall Road in metered bays. Make sure you don’t park in a “Permit holders only” bay or you will get a parking fine!

Facilities

Toilets near registration and a café near the Broomhill entrance.

Entries

All courses are entry on the day.  Everyone is welcome; these events are particularly suitable for newcomers to orienteering.  You just have to turn up, pick a course and fill in an entry form.  There will be people on hand to help you if you have any questions.

If you ran one of the previous schools events in the series then you should have completed an entry form an been given a number. With the number we are able to add you into the results system much quicker.  You can download an entry form with your details on from the registration page using the registration number and email address.

For those who would like to do a second run you will need to complete another entry slip with the same details as before.  You are welcome to fill this out in advance and bring it with you when you download (with the £1 entry fee for the second course) and we can give you a map to save queuing again.

Courses

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

See below for details on the courses on offer (distances are preliminary at the moment!)

CourseSchool YearsDistanceClimbNo. of ControlsTechnical LevelWho is it for?
White

Y4,5

1.0km 25m 16 1

The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Year 3 pupils can compete with Y4s.

This course stays within the Gardens – competitors must not exit it through any gate whilst on their course. Parents: please ensure your children understand this.

Yellow Y6,7 1.6km 45m 21 2

The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control everytime you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls

 This course stays within the Gardens – competitors must not exit it through any gate whilst on their course. Parents: please ensure your children understand this.

Orange Y8,9 2.4km 70m 18 3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites

This course is split into 2 parts with part 1 printed on one side, when you get to the last control you turn over to part 2

 This course stays within the Gardens – competitors must not exit it through any gate whilst on their course. Parents: please ensure your children understand this.

Long Orange Y10+ 3.2km   28 3

Similar difficulty to an orange course, but quite a bit further!

To add some variety this course also heads out onto surrounding residential roads, but there is NO need for competitors to cross any (major) roads. The roads are generally quiet, but please stick to pavements. U16s look out – rare-sighted cars will be about!

 This course is split into 2 parts with part 1 printed on one side, when you get to the last control you turn over to part 2

This course includes the fun, technical, challenging TWIST!!! – more details to follow on the day...

Sprint   1.6km 40m 26 3/4

Short and sweet – staying within the park, it’s ideal for someone who wants a short, but technical run. Its combination of short intricate legs, frequent changes of direction, and some longer route-choice legs, make for all the challenge of the urban, in a third of the distance!

This course includes the fun, technical, challenging TWIST!!! – more details to follow on the day...

Urban  

4.4km

(~5.5km optimal route)

  34 4/5

New for this year, the Urban course will start in the Botanical Gardens before heading over to the Edge Campus, and around surrounding residential roads.

 The course uses both the Gardens, but also heads out onto surrounding urban streets, and into The Edge Campus, making it a 50/50 split of urban/park. The urban area especially (but not exclusively!) makes for intricate navigation, and route choices, all designed to keep you on your toes.

Cars move fast along Brocco Bank/Clarkehouse Road (B6069), so the course has 2 timed out crossings to allow for safe crossing, just after it exits, and returns to, the Gardens. The times for these are given on the control descriptions. 

As the course has just over 30 controls, please ensure you do NOT use a dibber with no. from 2,000,001 to 2,999,999. Any number outside this range will record all the controls – these will be available to hire.

 You will be crossing roads so unfortunately over 16s only or under 16s accompanied by an adult.

This course includes the fun, technical, challenging TWIST!!! – more details to follow on the day...