Skip to main content

Local and schools event

A Local and Schools event at Endcliffe Park

On Sat 9th Sep 2017


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

A great turnout for the first Saturday event of the autumn.  431 runs is another record I think, amazing given the weather!  Really good to see lots of new people today, I hope you enjoyed your courses.

Results are available on the link above along with split times so you can see how you did on each leg.  The schools results are available on the 'Other' link above (or here).  The team results are below - amazing turnout by Nethergreen - 37 runners!

Thanks to all the volunteers that helped today, coping admirably with the record breaking numbers.  If anyone would like to help out at any of the future events then please get in touch.

The next league event is at Meersbrook Park on 7th Oct. Details Here.  The following week we are holding the British Schools Score Championships at Rother Valley.  A flyer and entry form are available on the event page.

In the meantime there are other opportunities to orienteer around Sheffield.  We run training every Wednesday evening - info here.  And there are orienteering this Wednesday (13 Sep) at the Edge Campus and at Chelsea Park on Sunday 24th.  Information on all the orienteering activies are available on our event page

Finally good luck to our three teams of juniors competing in the overnight relay tonight at Sutton Park.

Schools Results

Primary

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 398 26 Ella Baxter (100) Freya Tryner (100) James Bryant (100) Beth Sykes (98)
2 Dobcroft 397 14 Joseph Thake (100) Imogen Towndrow (100) Thomas Thake (99) Lucas Gibbon (98)
3 Nethergreen Junior 390 37 Robbie Lightfoot (99) Beth Houlden (99) Oscar Peel (96) Connie Watton (96)
4 Grenoside 381 7 Olivia Smith (96) Fiona Lee (96) Charlotte Smith (95) Connie Jones (94)
5 Oughtibridge 379 8 Cameron Barnes (98) Thomas Liversidge (95) Blake Glover (94) Isabelle Groom (92)
6 Westways 368 5 Beppe Tyas (97) Natasha Western (93) Ella Barber (91) Raphael Lang (87)
7 Ecclesall 360 12 Daniel Eastwood (94) Jake Towndrow (90) Johnathan Pennington (89) Sophie Pennington (87)
8 Greystones 359 7 Emily Crowley (97) Hannah Grierson (89) Niamh Shannon (87) Ethan Crowley (86)
9 Hallam 334 6 Frankie Chico (95) Rebecca Storey (89) Hana Bhatia (79) William Preston (71)
10 Meersbrook 289 4 Evie Broom (83) Lily jo Bassindale (82) Zach Thompson (78) Ewan Kirk (46)
11 Mundella 205 3 Matt Holland (86) Carys Rist (69) Lawrie Rist (50)
12 Carterknowle 195 2 Anna Osborne (99) Evan Jenkinson (96)
13 Abbeylane 189 2 James Wilson (100) Henry Wilson (89)
14 Porter Croft 187 2 Charlotte Baxter (97) Iris Baxter (90)
15 Carfield 182 2 Sidney Werner (91) Oscar Swain (91)
16= Sheffield High School 99 1 Alice Pieters (99)
16= Birkdale 99 1 Samuel Taylor (99)
18 Renishaw 97 1 Caspar Reynolds (97)
19 Lydgate 94 1 Miranda Johnson (94)
20 Brookhouse 93 1 Matthew Bagnall (93)
21 Dore 92 1 Alex McDonald (92)
22 Rivelin 91 1 William Bridge (91)
23= Mylnhurst 90 1 John Joe Doyle (90)
23= St Marys 90 1 Joseph Guy (90)
25 St Marys (Chesterfield) 89 1 Hannah White (89)
26 Sacred Heart 87 1 Luke Phoenix (87)
27 Nook Lane 85 1 Izzy-Mai Wilson (85)
28= Nether Edge Primary School 84 1 Beckett Teague (84)
28= Norton Free 84 1 Eliza Bell (84)
30 Holt House 73 1 Aneesa Chowdhory (73)
31 Home Schooled 71 1 Ellie Edmondson (71)
32 Stocksbridge Junior 68 1 Cameron Hardwick (68)
33 Westbourne 54 1 Joshua Gilbert (54)
34 Knowle Lane Junior 53 1 Elliot Mustill (53)
35 St Maries 51 1 Connell Mulqueen (51)

Secondary

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 400 15 Conrad Reuber (100) Josie Conduit (100) Alex Elliot (100) Ryan Elliot (100)
2= Tapton 393 8 Rania Maaranen (99) Isabelle Hampton (98) Amelia Phillips (98) Zak Lomas (98)
2= Notre Dame 393 6 William Garnett (100) Isabelle Hodgson (99) Claudine Hodgson (98) Carys Phoenix (96)
4 Silverdale 385 4 Matthew Diacon (98) Ethan Morgan (97) Harrison Britt (95) Alex Osborne (95)
5 Home Schooled 287 3 Naomi Thornton (100) Hannah Thornton (94) Joel Thornton (93)
6 King Edwards 284 3 Lauren Watton (99) Joseph Smith (96) Sylvie Hemingway (89)
7 King Ecgberts 200 2 Henry McDonald (100) Jack Page (100)
8 Birkdale 199 2 Dominic Dakin (100) Matthew Morris (99)
9 Sheffield High School 197 2 Imogen Pieters (100) Hannah Taylor (97)
10 Newfield 178 2 Herbie Werner (90) Dylan Swain (88)
11 Westbourne 100 1 Ailsa Gillespie (100)
12 Penistone 98 1 Hugh Mackie (98)
13 Ecclesfield Secondary 91 1 Harriet Jones (91)
14 Forge Valley 90 1 Erin Bryant (90)

Year Results

New for this year a team result for year groups, although Y8/9 and Y10/11 are combined. 3 to count in a race with a schools best 5 to count for the league.

Primary G4

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 275 4 Ella Baxter (100) Beth Sykes (98) Megan Norton (77)
2 Greystones 273 4 Emily Crowley (97) Hannah Grierson (89) Niamh Shannon (87)
3 Dobcroft 260 3 Amisha Watkinson (93) Hannah Bendrey (91) Georgina Thomas (76)
4 Nethergreen Junior 257 7 Lily Hodson (92) Kate Houlden (84) Isabella Noble (81)
5 Ecclesall 237 4 Sophie Pennington (87) Emily Evans (78) Lucy Walwyn (72)
6 Hallam 174 2 Frankie Chico (95) Hana Bhatia (79)
7 Meersbrook 165 2 Evie Broom (83) Lily jo Bassindale (82)
8 Grenoside 163 2 Olivia Smith (96) Sophie Leaper (67)
9 Sheffield High School 99 1 Alice Pieters (99)
10 Lydgate 94 1 Miranda Johnson (94)
11 Porter Croft 90 1 Iris Baxter (90)
12 St Marys (Chesterfield) 89 1 Hannah White (89)
13 Nook Lane 85 1 Izzy-Mai Wilson (85)
14 Holt House 73 1 Aneesa Chowdhory (73)
15 Home Schooled 71 1 Ellie Edmondson (71)
16 Mundella 69 1 Carys Rist (69)
17 Oughtibridge 68 1 Victoria Stevenson (68)

Primary B4

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 297 7 Joseph Thake (100) Thomas Thake (99) Lucas Gibbon (98)
2 Oughtibridge 277 4 Thomas Liversidge (95) Blake Glover (94) Maxwell Groom (88)
3 Nethergreen Junior 266 18 Oscar Peel (96) Jacob Shrimpton (87) Jake Ashpole (83)
4 Ecclesall 260 5 Jake Towndrow (90) Sam Halmshaw (86) Benjamin Taylor (84)
5 Hunters Bar Junior 250 6 Holden Burke (97) Rory Keen (77) Boris Vasilev (76)
6 Hallam 210 3 William Preston (71) William Storey (70) Levi Storey (69)
7 Greystones 165 2 Ethan Crowley (86) Caleb De Jong (79)
8 Meersbrook 124 2 Zach Thompson (78) Ewan Kirk (46)
9 Dore 92 1 Alex McDonald (92)
10 Carfield 91 1 Sidney Werner (91)
11 Abbeylane 89 1 Henry Wilson (89)
12 Stocksbridge Junior 68 1 Cameron Hardwick (68)
13 Westbourne 54 1 Joshua Gilbert (54)
14 Knowle Lane Junior 53 1 Elliot Mustill (53)
15 St Maries 51 1 Connell Mulqueen (51)
16 Mundella 50 1 Lawrie Rist (50)
17 Grenoside 49 1 Ethan Kay (49)

Primary G5

  School Points Runners Counters
1 Grenoside 285 4 Fiona Lee (96) Charlotte Smith (95) Connie Jones (94)
2 Dobcroft 284 3 Imogen Towndrow (100) Anna Todd (98) Eva Britt (86)
3 Nethergreen Junior 268 4 Margaux Hodgson (92) Annabelle Maltby (89) Imogen Turner (87)
4 Westways 184 2 Natasha Western (93) Ella Barber (91)
5 Hunters Bar Junior 172 2 Sofia Stephenson (90) Olive Yates (82)
6 Carterknowle 99 1 Anna Osborne (99)
7 Porter Croft 97 1 Charlotte Baxter (97)
8 Hallam 89 1 Rebecca Storey (89)
9 Ecclesall 85 1 Sylvia Fagg (85)
10 Norton Free 84 1 Eliza Bell (84)

Primary B5

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 283 5 Toby Townsend (98) Oscar Wise (93) Silas Lees (92)
2 Nethergreen Junior 282 4 Robbie Lightfoot (99) Oliver Maaranen (95) Tom Anderson (88)
3 Westways 174 2 Raphael Lang (87) Kai Harrison (87)
4 Abbeylane 100 1 James Wilson (100)
5 Renishaw 97 1 Caspar Reynolds (97)
6 Dobcroft 96 1 Joseph Diacon (96)
7 Ecclesall 94 1 Daniel Eastwood (94)
8 Carfield 91 1 Oscar Swain (91)
9 St Marys 90 1 Joseph Guy (90)
10= Nether Edge Primary School 84 1 Beckett Teague (84)
10= Greystones 84 1 Tirso Combley (84)

Primary G6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 295 6 Freya Tryner (100) Ciara Keen (98) Lotte Sykes (97)
2 Nethergreen Junior 195 2 Beth Houlden (99) Connie Watton (96)
3 Oughtibridge 183 2 Isabelle Groom (92) Emma Ward (91)

Primary B6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 289 3 James Bryant (100) Oliver Craggs (95) George Fearn (94)
2 Nethergreen Junior 180 2 Joseph Walpole (92) Ben Foster (88)
3 Birkdale 99 1 Samuel Taylor (99)
4 Oughtibridge 98 1 Cameron Barnes (98)
5 Westways 97 1 Beppe Tyas (97)
6 Carterknowle 96 1 Evan Jenkinson (96)
7 Brookhouse 93 1 Matthew Bagnall (93)
8 Rivelin 91 1 William Bridge (91)
9 Mylnhurst 90 1 John Joe Doyle (90)
10 Ecclesall 89 1 Johnathan Pennington (89)
11 Sacred Heart 87 1 Luke Phoenix (87)
12 Mundella 86 1 Matt Holland (86)

Secondary G7

  School Points Runners Counters
1 Tapton 293 4 Rania Maaranen (99) Isabelle Hampton (98) Rosie Shrimpton (96)
2 Sheffield High School 197 2 Imogen Pieters (100) Hannah Taylor (97)
3 Notre Dame 95 1 Alexandra Garnett (95)
4 Home Schooled 94 1 Hannah Thornton (94)
5 High Storrs 93 1 Millie Norman (93)
6 Ecclesfield Secondary 91 1 Harriet Jones (91)
7 Forge Valley 90 1 Erin Bryant (90)
8 King Edwards 89 1 Sylvie Hemingway (89)

Secondary B7

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 293 4 Conrad Reuber (100) Jamie Lightfoot (99) Benjamin Townsend (94)
2 Silverdale 290 3 Matthew Diacon (98) Ethan Morgan (97) Harrison Britt (95)
3 Tapton 183 2 Isaac Western (92) Joseph Barber (91)
4 Newfield 178 2 Herbie Werner (90) Dylan Swain (88)
5 King Edwards 96 1 Joseph Smith (96)
6 Home Schooled 93 1 Joel Thornton (93)

Secondary G8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 292 3 Josie Conduit (100) Isabelle Crowley (97) Marie-Anne Battersby (95)
2 Home Schooled 100 1 Naomi Thornton (100)
3 King Edwards 99 1 Lauren Watton (99)
4 Tapton 98 1 Amelia Phillips (98)
5 Notre Dame 96 1 Carys Phoenix (96)

Secondary B8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 290 4 Alfie Hall (99) Olmo Combley (97) Benjamin Evans (94)
2 Notre Dame 196 2 William Garnett (100) Frederick Emmett (96)
3 King Ecgberts 100 1 Henry McDonald (100)
4 Birkdale 99 1 Matthew Morris (99)
5= Penistone 98 1 Hugh Mackie (98)
5= Tapton 98 1 Zak Lomas (98)
7 Silverdale 95 1 Alex Osborne (95)

Secondary G10/11

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 199 2 Alex Elliot (100) Hannah Dixon (99)
2 Notre Dame 197 2 Isabelle Hodgson (99) Claudine Hodgson (98)
3 Westbourne 100 1 Ailsa Gillespie (100)

Secondary B10/11

  School Points Runners Counters
1= Birkdale 100 1 Dominic Dakin (100)
1= King Ecgberts 100 1 Jack Page (100)

Description

This is the first combined Sheffield Schools and Saturday Afternoon event in the autumn series.  The series of events are perfect for introducing new people to the sport and also provide training opportunities to all orienteers.  This is also the first event in the popular schools league

 

Based outside the cafe in Endcliffe park this session is suitable for all ages and abilities.

Endcliffe park and the cafe are here 

Registration for courses will open at 1pm.  You can start any time from 1pm - 3pm but the courses close at 3:30pm.

Schools Event

Running alongside the public event is the first event in the Sheffield Federation of School Sports (SFSS) Orienteering League for both Primary and Secondary pupils.  Entry to the schools event is free if your school is a member of the SFSS.  Information about the SFSS Orienteering League is here.  It is not necessary for a teacher to be present from the school.
If you ran last year and have changed schools then you can still use the same Id number but you will need to let us know the name of your new school.

Costs

Adults £5, SYO members £4
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)
Any additional courses will cost an additional £1 (Or £2 if your previous run was free)
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Travel and parking

Parking on the streets around the park mainly Riverdale Road and Rustlings Road.  Buses pass the park regularly. Plan your journey here and use a destination of 'Bingham Park, Rustlings Road/Endcliffe Park, 37020635'

Facilities

Toilets, café and playground close to registration.

Entries

All courses are entry on the day.  You just have to turn up, pick a course and fill in an entry form.  There will be people on hand to help you if you have any questions.

If you ran one of the schools events last year then you should have completed an entry form an been given a number. With the number we are able to add you into the results system much quicker.  You can download an entry form with your details on from the registration page using the registration number and email address.  If you have changed schools then you will be able to complete a change form.

Orienteering Courses Available

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

See below for details on the courses on offer.  Distances are provisional:

In addition to the normal courses listed below, there is also a challenging sprint course (1.1k) using a special 1:1000 scale map.

Course School Years Distance Technical Level Who is it for?
White

Y4,5

1.1km 1 The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Year 3 pupils can compete with Y4s.
Yellow Y6,7 1.5km 2 The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control everytime you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls
Orange Y8,9 2.2km 3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites
  • Basic use of a compass
Long Orange Y10+ 3.1km 3

Similar difficulty to an orange course, but quite a bit further!

This course is split into 2 parts with part 1 printed on one side, when you get to the last control you turn over to part 2

Light Green   3.3km 4

Ideal for improvers  The navigation difficulty increases and you start to use simple contours and point features.

Venue Details

Endcliffe Park has a good path network for easier courses and small sections of pleasant woodland for more technical courses.

More details about Endcliffe Park...