Skip to main content

Local and schools event

A Local and Schools event at Meersbrook Park

From Sat 7th Oct 2017 at 13:00 until 15:00


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

(Updated Results, Schools League and Team results added 9 Oct)

Amazing, another event, another record - 434 runs today, 3 up on Endcliffe.  Hope you all enjoyed your courses around the park.  From chatting to people it sounded like it was many peoples first visit to the park.  Hope those that went out on the long light green thought it was worth getting across to the Gleadless Valley, we thought it was and will spend a bit of time re-surveying the wood before the next event.

A big thanks to the Möbus family for planning the courses and to Dom Dakin for producing the map over the summer.  Thank you also to the Friends of Meersbrook Park and the Walled Garden for the use of the toilets.  Finally a huge thank you yet again to all our helpers without whom the events could not take place.  Hope you all ate lots of cake too!

Results are available on the links above along with split times so you can see how long you took on each leg. Schools results are available on the 'Other' link above and team results are below.  If you spot any mistakes then please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

We have some lost property from today and two bags worth that have been collected over the last year, we bring them to all the schools events so please check next time if you have lost anything.

Primary

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 399 30 Ella Baxter (100) Freya Tryner (100) James Bryant (100) Lotte Sykes (99)
2 Dobcroft 396 14 William Farrell (100) Anna Todd (100) Rafferty Scrimshaw (99) Joseph Diacon (97)
3 Nethergreen Junior 391 13 Isaac Oliver (99) Oscar Peel (98) Robbie Lightfoot (98) Annabelle Maltby (96)
4 Oughtibridge 382 10 Zoe Barnes (98) Emma Ward (97) Cameron Barnes (95) Thomas Liversidge (92)
5 Carfield 377 10 Rose Thomas Hanks (97) Oscar Swain (95) Sidney Werner (94) Olive Miller (91)
6 Carterknowle 371 6 Anna Osborne (99) Evan Jenkinson (93) Thomas Warren (90) Dan Elliott (89)
7= Grenoside 369 6 Olivia Smith (96) Charlotte Smith (95) Connie Jones (94) Victoria Smith (84)
7= Ecclesall 369 11 Sam Halmshaw (97) Jake Towndrow (91) Maddie Farrall (91) Millie Clemmow (90)
9 Westways 363 7 Beppe Tyas (96) Ella Barber (92) Luca Tyas (92) Kai Harrison (83)
10 Meersbrook 354 8 Lily jo Bassindale (93) Evie Broom (88) Fay Jones (87) Zach Thompson (86)
11 Lydgate 337 4 Jessica Lewis (98) Jonathan Smith (94) James Hamilton (73) Noah Varley (72)
12 St Wilfrids 324 4 James Evans (84) Ben Heley (81) Joseph Loughran (80) Patrick Smith (79)
13 Hallam 316 4 Abbie Oliver (89) William Preston (79) Stanley Preston (78) Isabel Oliver (70)
14 Home Schooled 272 3 Harrington Kirin (97) Kitty Walker (94) Amos Halse (81)
15 Abbeylane 266 3 James Wilson (99) Henry Wilson (88) Abigale Howsam (79)
16 Mundella 242 3 Harry Holland (89) Matt Holland (84) Lawrie Rist (69)
17 Greystones 218 3 Megan Turner (76) Alexander Krizhanouskiy (74) Verity Saich (68)
18 Renishaw 190 2 Caspar Reynolds (100) Pasco Reynolds (90)
19 Porter Croft 186 2 Charlotte Baxter (97) Iris Baxter (89)
20 Sheffield High School 177 2 Alice Pieters (91) Martha Wray (86)
21 Brookhouse 172 2 Rose Pilkington (88) Matthew Bagnall (84)
22 Sacred Heart 171 2 Matilda Emmett (95) Luke Phoenix (76)
23 Nether Edge Primary School 153 2 Theo Dolmansley (83) Beckett Teague (70)
24 Baslow 147 2 Kester White (78) Kingsley White (69)
25 Nook Lane 99 1 Izzy-Mai Wilson (99)
26 Birkdale 98 1 Samuel Taylor (98)
27 Stocksbridge Junior 95 1 Flynn Rogers (95)
28 St Marys 93 1 Joseph Guy (93)
29 Mylnhurst 87 1 John Joe Doyle (87)
30 Ecclesfield Secondary 77 1 Izzy Touhey (77)
31 St Thomas 71 1 James Yates (71)

Secondary

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 400 17 Jamie Lightfoot (100) Josie Conduit (100) Euan Tryner (100) Phoebe Mead (100)
2 Notre Dame 398 7 Samuel Doyle (100) Dylan Willetts (100) Alexandra Garnett (99) Frederick Emmett (99)
3 Tapton 388 8 Rania Maaranen (99) Rohan Hardy (98) Amelia Phillips (96) Rosie Partington (95)
4 Silverdale 289 3 Matthew Diacon (98) Fin Avgousti (96) Harrison Britt (95)
5 Sheffield High School 286 3 Imogen Pieters (100) Hannah Taylor (96) Calliope Teague (90)
6 Forge Valley 197 2 Erin Yeardley-Monach (99) Luke Mallinson (98)
7 King Edwards 195 2 Resian Morris (98) Eli Daw (97)
8 Newfield 183 2 Dylan Swain (92) Herbie Werner (91)
9 Penistone 100 1 Hugh Mackie (100)
10 King Ecgberts 99 1 Jack Page (99)
11 Wath Compehensive 98 1 Emily Shentall (98)
12 St Wilfrids 93 1 Olivia Heley (93)
13 Bradfield 91 1 Molly Shah (91)

Year Results

New for this year a team result for year groups, although Y8/9 and Y10/11 are combined. 3 to count in a race with a schools best 5 to count for the league.

Primary G4

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 271 5 Ella Baxter (100) Nancy Musgrove (87) Megan Norton (84)
2 Meersbrook 257 3 Lily jo Bassindale (93) Evie Broom (88) Eliza Sheppy (76)
3 Ecclesall 256 3 Millie Clemmow (90) Lucy Walwyn (85) Imogen Boulton (81)
4 Dobcroft 248 3 Georgina Thomas (92) Amisha Watkinson (83) Lucia Fitzjohn (73)
5 Carfield 247 4 Rose Thomas Hanks (97) Erin Patten (75) Martha Black (75)
6 Sheffield High School 177 2 Alice Pieters (91) Martha Wray (86)
7 Nethergreen Junior 149 2 Lorna Ellwood (80) Emily Sloman (69)
8 Nook Lane 99 1 Izzy-Mai Wilson (99)
9 Lydgate 98 1 Jessica Lewis (98)
10 Grenoside 96 1 Olivia Smith (96)
11 Sacred Heart 95 1 Matilda Emmett (95)
12 Home Schooled 94 1 Kitty Walker (94)
13 Porter Croft 89 1 Iris Baxter (89)
14 Abbeylane 79 1 Abigale Howsam (79)
15 Ecclesfield Secondary 77 1 Izzy Touhey (77)
16 Westways 71 1 Freya Rackham (71)
17 Hallam 70 1 Isabel Oliver (70)
18 Greystones 68 1 Verity Saich (68)

Primary B4

  School Points Runners Counters
1 Nethergreen Junior 278 3 Oscar Peel (98) Archie Leckie (93) Jacob Shrimpton (87)
2 Dobcroft 274 3 William Farrell (100) Rafferty Scrimshaw (99) Sid Menakuru (75)
3 Hunters Bar Junior 271 5 Holden Burke (96) Rory Keen (90) Wilson Faulkner (85)
4 Ecclesall 270 5 Sam Halmshaw (97) Jake Towndrow (91) Xander Price (82)
5 Oughtibridge 239 4 Thomas Liversidge (92) Zachary Black (75) Blake Glover (72)
6 Carfield 234 3 Sidney Werner (94) Rowan Thomas Hanks (76) Otto Askins (64)
7 Hallam 157 2 William Preston (79) Stanley Preston (78)
8 Meersbrook 151 2 Zach Thompson (86) Hanu Maguire (65)
9 Stocksbridge Junior 95 1 Flynn Rogers (95)
10 Renishaw 90 1 Pasco Reynolds (90)
11 Abbeylane 88 1 Henry Wilson (88)
12 Nether Edge Primary School 83 1 Theo Dolmansley (83)
13 Home Schooled 81 1 Amos Halse (81)
14 Carterknowle 77 1 Ibrahim Shafi-Robinson (77)
15 St Thomas 71 1 James Yates (71)
16 Westways 70 1 Mason Litherland (70)
17= Baslow 69 1 Kingsley White (69)
17= Mundella 69 1 Lawrie Rist (69)
19 Grenoside 63 1 Jack Gregory (63)

Primary G5

  School Points Runners Counters
1 Dobcroft 283 5 Anna Todd (100) Eleanor Farrell (93) Eva Britt (90)
2 Grenoside 273 4 Charlotte Smith (95) Connie Jones (94) Victoria Smith (84)
3 Nethergreen Junior 183 2 Annabelle Maltby (96) Iris Chapman (87)
4 Ecclesall 180 2 Maddie Farrall (91) Sylvia Fagg (89)
5 Carterknowle 99 1 Anna Osborne (99)
6 Oughtibridge 98 1 Zoe Barnes (98)
7 Porter Croft 97 1 Charlotte Baxter (97)
8 Westways 92 1 Ella Barber (92)
9 Brookhouse 88 1 Rose Pilkington (88)

Primary B5

  School Points Runners Counters
1 Nethergreen Junior 282 4 Robbie Lightfoot (98) Sam Buckley (94) Oliver Mackenzie (90)
2 Hunters Bar Junior 274 8 Ben Ash (96) Jago Musgrove (91) Silas Lees (87)
3 Westways 257 3 Luca Tyas (92) Kai Harrison (83) Raphael Lang (82)
4 Carfield 166 2 Oscar Swain (95) Tomas Heskin (71)
5 Greystones 150 2 Megan Turner (76) Alexander Krizhanouskiy (74)
6 Lydgate 145 2 James Hamilton (73) Noah Varley (72)
7 Renishaw 100 1 Caspar Reynolds (100)
8 Abbeylane 99 1 James Wilson (99)
9 Dobcroft 97 1 Joseph Diacon (97)
10 St Marys 93 1 Joseph Guy (93)
11 Mundella 89 1 Harry Holland (89)
12 Oughtibridge 88 1 James Ashe (88)
13 St Wilfrids 84 1 James Evans (84)
14 Ecclesall 80 1 Daniel Eastwood (80)
15 Baslow 78 1 Kester White (78)
16 Nether Edge Primary School 70 1 Beckett Teague (70)

Primary G6

  School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 297 8 Freya Tryner (100) Lotte Sykes (99) Lola Mead (98)
2 Dobcroft 186 2 Pippa Hogg (94) Olivia White (92)
3 Oughtibridge 97 1 Emma Ward (97)
4 Nethergreen Junior 96 1 Maisie Leckie (96)
5 Carfield 91 1 Olive Miller (91)
6 Hallam 89 1 Abbie Oliver (89)
7 Meersbrook 87 1 Fay Jones (87)

Primary B6

  School Points Runners Counters
1 Oughtibridge 278 3 Cameron Barnes (95) Peter Riordan (92) Oliver Eyre (91)
2 Hunters Bar Junior 275 4 James Bryant (100) George Fearn (88) Theo Whittaker (87)
3 Carterknowle 272 4 Evan Jenkinson (93) Thomas Warren (90) Dan Elliott (89)
4 St Wilfrids 240 3 Ben Heley (81) Joseph Loughran (80) Patrick Smith (79)
5 Meersbrook 155 2 Joe Bowyer (78) Alfred Aizlewood (77)
6 Nethergreen Junior 99 1 Isaac Oliver (99)
7 Birkdale 98 1 Samuel Taylor (98)
8 Home Schooled 97 1 Harrington Kirin (97)
9 Westways 96 1 Beppe Tyas (96)
10 Lydgate 94 1 Jonathan Smith (94)
11 Mylnhurst 87 1 John Joe Doyle (87)
12= Mundella 84 1 Matt Holland (84)
12= Brookhouse 84 1 Matthew Bagnall (84)
14 Sacred Heart 76 1 Luke Phoenix (76)

Secondary G7

  School Points Runners Counters
1 Sheffield High School 286 3 Imogen Pieters (100) Hannah Taylor (96) Calliope Teague (90)
2 Tapton 285 3 Rania Maaranen (99) Rosie Shrimpton (94) Harriet Phillips (92)
3 High Storrs 192 2 Millie Norman (97) Ella Musgrove (95)
4 Notre Dame 99 1 Alexandra Garnett (99)
5 St Wilfrids 93 1 Olivia Heley (93)
6 Bradfield 91 1 Molly Shah (91)

Secondary B7

  School Points Runners Counters
1 Silverdale 289 3 Matthew Diacon (98) Fin Avgousti (96) Harrison Britt (95)
2 High Storrs 199 2 Jamie Lightfoot (100) Conrad Reuber (99)
3 Newfield 183 2 Dylan Swain (92) Herbie Werner (91)
4 King Edwards 97 1 Eli Daw (97)
5 Notre Dame 94 1 Thomas Lee (94)
6 Tapton 93 1 Joseph Barber (93)

Secondary G8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 299 5 Josie Conduit (100) Phoebe Mead (100) Connie Seasman (99)
2 Tapton 285 3 Amelia Phillips (96) Rosie Partington (95) Esther Smith (94)
3 Forge Valley 99 1 Erin Yeardley-Monach (99)
4= Notre Dame 98 1 Carys Phoenix (98)
4= Wath Compehensive 98 1 Emily Shentall (98)

Secondary B8/9

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 295 5 Euan Tryner (100) Benjamin Evans (98) Olmo Combley (97)
2 Notre Dame 198 2 Frederick Emmett (99) William Garnett (99)
3 Penistone 100 1 Hugh Mackie (100)
4 Tapton 98 1 Rohan Hardy (98)

Secondary G10/11

  School Points Runners Counters
1 High Storrs 200 2 Alex Elliot (100) Isobel Reuber (100)
2 King Edwards 98 1 Resian Morris (98)

Secondary B10/11

  School Points Runners Counters
1 Notre Dame 200 2 Samuel Doyle (100) Dylan Willetts (100)
2 King Ecgberts 99 1 Jack Page (99)
3 Forge Valley 98 1 Luke Mallinson (98)

Information

This is the second combined Sheffield Schools and Saturday Afternoon event in the autumn series.  This series of events is perfect for introducing new people to the sport and also provides local, good value orienteering to the experienced orienteer.

This will be the first time that we have used Meersbrook Park for orienteering.  Thank you to Dom Dakin for surveying and drawing the new map (his first map!) and to Ian Cooper for mentoring him.

Bishops House (at the top of the park) also have their Autumn Fayre on the Saturday and Sunday details here

We will be based outside Meersbrook Hall with the start and finish close by (here)

Registration for courses will open at 1pm (12.30pm for adults only).  You can start any time from 1pm - 3pm (12.30 to 2.30pm for the long course) but the courses close at 3:30pm.

Schools Event

Running alongside the public event is the secon event in the Sheffield Federation of School Sports (SFSS) Orienteering League for both Primary and Secondary pupils.  Entry to the schools event is free if your school is a member of the SFSS. Information about the SFSS Orienteering League is here.  It is not necessary for a teacher to be present from the school.
If you ran last year and have changed schools then you can still use the same Id number but you will need to let us know the name of your new school.

Costs

Adults £5, SYO members £4
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)
Any additional courses will cost an additional £1 (Or £2 if your previous run was free)
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Travel and parking

Parking on the streets around the park.  Buses pass by on Chesterfield Road regularly

 

Facilities

The Friends of Meersbrook Bank School will be running a cake and juice stall to raise money for the school - please support them. The volunteers at the Walled Garden have very kindly allowed us access to the toilets in the Walled Garden. There is a Costa Coffee on Chesterfield Rd - approx 5 minutes walk away.

 

Entries

All courses are entry on the day.  You just have to turn up, pick a course and fill in an entry form.  There will be people on hand to help you if you have any questions.

If you ran one of the schools events last year then you should have completed an entry form an been given a number. With the number we are able to add you into the results system much quicker.  You can download an entry form with your details on from the registration page using the registration number and email address.  

Orienteering Courses Available

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

See below for details on the courses on offer.  Distances are provisional:

Course School Years Distance Technical Level Who is it for?
White

Y4,5

1.1km 1 The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Year 3 pupils compete with Y4s.
Yellow Y6,7 1.5km 2 The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control everytime you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls
Orange Y8,9 2.2km 3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites
  • Basic use of a compass
  • Long Orange Y10+ 3.1km 3

    Similar difficulty to an orange course, but quite a bit further!

    This course is split into 2 parts with part 1 printed on one side, when you get to the last control you turn over to part 2

    Green  16+ 5.3km 5

    Ideal for adult improvers and experienced orienteers. The course starts in the park before heading over to the woods and urban areas around Gleadless.  Due to road crossings any under 16 must be accompanied by an adult.

    Venue Details

    Meersbrook Park is about 3km south of the city centre. Formerly part of the Meersbrook Estate, the park has retained many of its histroci features, including the walled garen, and the red-bricked Meersbrook House, built in 1780 (which was home to the Ruskin Museum until 1950). Also within the park is Tudor House, one of only 3 remaining Tudor properties, and one of thre oldest buildings in the city, which was built c.1500.

    Longer courses will also visit the area south-west of the park, including urban areas and small areas of woodland.

    More details about Meersbrook Park...