Skip to main content

Local and schools event

A Schools event at Botanical Gardens

On Sat 26th Nov 2016 from 12:45 until 14:45


Results:
View Results
Splits Analysis:
View Splits Analysis
Other:
View Other

Description

A beautiful day in the Botanical Gardens today.  Very draft results are available on the results and splits links above.  Preliminary schools results are available on other link above or here. Team results are available below.  If you spot any problems please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Thanks to Beverley, Seb and Max Mobus for planning the courses and to all our volunteers to make the day go so smoothly.

Pete

Primary

School Points Runners Counters
1 Hunters Bar Junior 399 19 Ella Baxter (100) Freya Tryner (100) James Bryant (100) Lotte Sykes (99)
2 Nethergreen Junior 394 24 Robbie Lightfoot (100) Jamie Lightfoot (100) Alice Stephenson (97) Rania Maaranen (97)
3 Totley All Saints 381 4 Eleanor Young (98) Daniel Hill (98) Kassia Smith (97) Jacob Parr (88)
4 Birkdale 378 5 Samuel Taylor (99) Max Howieson (95) Toby Pebserdy (92) Seamus Carr (92)
5 Greystones 374 5 Hannah Grierson (99) Niamh Shannon (98) Jim Willoner (90) Ruth Willoner (87)
6 Westways 372 11 Beppe Tyas (98) Joseph Barber (92) Sylvie Hemingway (91) Isaac Western (91)
7= Dobcroft 370 6 Eva Britt (94) Grace King (94) Joseph Diacon (94) Imogen Towndrow (88)
7= Carterknowle 370 7 Isabella Bridgens (98) Evan Jenkinson (97) Evie Marsden (90) Corin Varela (85)
9 St Wilfrids 368 6 Olivia Heley (100) Erin Walker (95) Gabriel Barnes (87) Ben Heley (86)
10 Ecclesall 367 9 Finn Vedder (96) Eglantine Kirkham-Cachou (93) Daniel Eastwood (91) Sam Halmshaw (87)
11 Grenoside 351 8 Zane Polin (94) Harriet Jones (89) Charlotte Smith (84) Noah Polin (84)
12 Lydgate 349 5 Sophie Watkins (96) Hannah Swales (91) Emilia Brooks (89) Jessica Lewis (73)
13 Oughtibridge 335 5 Louie Harris (86) Molly Shah (85) Isabelle Groom (83) Emma Ward (81)
14 Sheffield High School 290 3 Hannah Taylor (99) Elizabeth Chung (96) Aurelia Ashley (95)
15 Hallam 286 3 Max Wild (99) Woody Chico (98) Abbie Oliver (89)
16 St Marys 274 3 Joseph Guy (97) Joseph Smith (97) Abigail Smith (80)
17 Carfield 263 3 Finlay Ponton (89) Herbie Werner (89) Sidney Werner (85)
18 Home Schooled 255 3 Joel Thornton (95) Hannah Thornton (94) Tobias Bizzell (66)
19 Grindleford 224 3 Bryn Heason (84) Dylan Heason (71) Eva Campbell (69)
20 St Marie 165 2 Alexandra Garnett (86) Lois Roberts (79)
21 Dore 151 2 Freya Longstaff (86) Alex McDonald (65)
22 Abbeylane 149 2 Isaac Funk (85) James Duncan (64)
23 Thurgoland 93 1 Ewan Mackie (93)
24 Meersbrook 90 1 Evie Broom (90)
25 Brookhouse 89 1 Matthew Bagnall (89)
26 Monteney 88 1 Rebecca Williams (88)
27 Mylnhurst 87 1 Benjamin Bedford (87)
28= Malin Bridge 84 1 Isabella Brookes Bye (84)
28= Sacred Heart 84 1 Luke Phoenix (84)
30 Wisewood Primary 68 1 Phoebe Swindells (68)

Secondary

School Points Runners Counters
1 High Storrs 400 14 Euan Tryner (100) Phoebe Mead (100) Alfie Hall (100) Alex Elliot (100)
2 Notre Dame 392 4 William Garnett (99) Jasmine Schofield (98) Frederick Emmett (98) Carys Phoenix (97)
3 Tapton 293 3 Amelia Phillips (100) Sam Lebon (99) Zak Lomas (94)
4 King Edwards 292 3 Liam Astill (98) Resian Morris (98) Lauren Watton (96)
5 Forge Valley 291 3 Erin Lachlan (99) Luke Mallinson (98) Caitlin Gregory (94)
6 Birkdale 199 2 Dominic Dakin (100) Matthew Morris (99)
7 King Ecgberts 197 2 Jack Page (100) Henry McDonald (97)
8 Penistone 99 1 Tom Fryers (99)
9 Silverdale 98 1 Daniel Ledger (98)
10 Sheffield High School 95 1 Alisa Ivanov (95)
11 Home Schooled 90 1 Mark Illes (90)

Information

A Saturday Afternoon Series event aimed at introducing newcomers to orienteering and includes the third event in the SFSS primary and secondary schools orienteering league.

NOTE: Registration and courses will start and close 15 minutes earlier than normal to give us time to collect controls before the gates shut!

Registration will open at 12:45pm. This is situated down towards the bottom entrance to the gardens off Thompson Road See it on a map (No classroom this year as they are building a new one at the moment!).  You can start any time from 12:45 – 2:45pm but the courses close at 3:15pm.

Schools Event

Running alongside the public event is an event in the SFSS Orienteering League for both Primary and Secondary pupils.  Entry to the schools event is free if your school has entered and you are in Y3 or above. Information about the SFSS Orienteering League is here.  Please make sure that you run the correct course for your year before running any other course, only your first run will be counted in the schools league.

Costs

Adults £4, SYO members £3 (Also members of other orienteering clubs)
Children £2 (Free for the first run if you are in Y3 or above and your schools is in the SFSS)
Any additional courses will cost an additional £1
If you would like to go around in a group you would just pay for one entry, plus £1 for each extra map.

Travel and parking

Botanical Gardens is best reached from the city centre by the buses that service Ecclesall Road. Parking is off Ecclesall Road in metered bays. Make sure you don’t park in a “Permit holders only” bay or you will get a parking fine!

Facilities

Toilets near registration and a café near the Broomhill entrance.

Entries

All courses are entry on the day.  Everyone is welcome; these events are particularly suitable for newcomers to orienteering.  You just have to turn up, pick a course and fill in an entry form.  There will be people on hand to help you if you have any questions.

If you ran one of the previous schools events in the series then you should have completed an entry form an been given a number. With the number we are able to add you into the results system much quicker.  You can download an entry form with your details on from the registration page using the registration number and email address.

For those who would like to do a second run you will need to complete another entry slip with the same details as before.  You are welcome to fill this out in advance and bring it with you when you download (with the £1 entry fee for the second course) and we can give you a map to save queuing again.

Courses

If you complete a course and there is still time you are welcome to try another.

See below for details on the courses on offer.

Course School Years Distance Technical Level Who is it for?
White

Y4,5

1.0km 1 The easiest course and a great place for children to start.  The course is entirely on paths and each time you have to make a decision - which path to take, there will be a control point.
Year 3 pupils can compete with Y4s.
Yellow Y6,7 1.4km 2 The next step up and a good place for teenagers etc. to start.  The course will use paths but also other line features - Fences, streams etc.
It will also no longer have a control everytime you need to decide where you are going. For example you may need to make a couple of turns on paths between controls
Orange Y8,9 2.3km 3

Harder still, the Orange course introduces:

  • Choosing routes - e.g. should I go round the paths to the left or right
  • Using 'Point Features' as control sites
This course is split into 2 parts with part 1 printed on one side, when you get to the last control you turn over to part 2
Long Orange Y10+ 2.7km 3

Similar difficulty to an orange course, but quite a bit further!

This course is split into 2 parts with part 1 printed on one side, when you get to the last control you turn over to part 2

Sprintervals 4 x 1km 3

Experienced orienteers looking for a hard workout and practicing navigation at speed.