Results for Ramsley National Event, Ramsley Moor, 02/12/2018

Courses
Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to index

Black (length 9.3km, climb 240m, 14 controls)

  1  Alistair Thornton     LUOC M21  56:51 
  2  Tom Fellbaum          MDOC M21  56:52 
  3  Jack Wood             AIRE M21  57:03 
  4  Philip Vokes           DEE M21  59:10 
  5  Peter Bray            MDOC M21  60:00 
  6  Duncan Birtwistle       OD M21  62:41 
  7  Anthony Squire         NOC M40  66:26 
  8  Graham Patten          LOC M55  66:32 
  9  Richard Parkin         DVO M50  70:14 
 10  Quentin Harding      CLARO M55  71:00 
 11  Joe Taunton            NOC M21  73:20 
 12  Colin Smith            SYO M50  74:14 
 13  Peter Tryner           SYO M40  74:18 
 14  Richard Hunt           IND M45  76:15 
 15  David Murgatroyd      AIRE M21  77:43 
 16  Duncan Harris          DEE M50  80:04 
 17  Paul Addison           DVO M60  83:35 
     --------Black standard--------
 18  Leah Williams         LUOC W21  87:23 
 19  Simon Hodgson          SYO M40  87:26 
 20  Alexander Moore        BKO M21  87:56 
 21  John Embrey            DEE M60  88:22 
 22  Sebastian Pugh         SOS M21  91:16 
 23  Chris Prince          LUOC M21 102:26 
 24  Simon Caldwell        EBOR M55 107:45 

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Brown (length 7.2km, climb 200m, 12 controls)

  1  Andrew Powell          DVO M35  58:27 
  2  Zac Field            SHUOC M21  63:09 
  3  Liam Corner           MDOC M45  66:29 
  4  James Meredith        EBOR M40  68:40 
  5  Kristian Groom         SYO M40  73:05 
  6  Trevor Hindle         MDOC M50  81:43 
  7  Lucy Wiegand           SYO W50  83:37 
     --------Brown standard--------

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Short Brown (length 6.6km, climb 190m, 12 controls)

  1  Ryan Elliot            SYO M18  50:51 
  2  Tim Tett               SYO M55  52:49 
  3  Chloe Potter           BOK W20  55:42 
  4  Paul Taylor            SYO M50  58:48 
  5  Christopher MacKenzie CLOK M21  59:23 
  6  Matthew Owen           BOK M50  59:44 
  7  Ian Jones             NGOC M50  59:52 
  8  Paul Murgatroyd        LOG M50  61:32 
  9  Joseph Goodwin        WCOC M18  62:46 
 10  Mark Chapman           SYO M50  63:25 
 11  Colin Lynch            SYO M50  64:44 
 12  Vicky Bailey          EBOR W21  65:41 
 13  Dave Chaffey           DVO M55  67:13 
 14  Peter Gorvett          SYO M70  67:16 
 15  Joseph Twigg          LUOC M20  69:05 
 16  Charlie Elliot         SYO M45  69:27 
     -----Short Brown standard-----
 17  Richard Leake          LEI M50  77:41 
 18  Kevan Latham         SELOC M60  95:13 
 19  Fiona Fullwood         SYO W40 106:13 
 20  Edward Jones           DEE M45 111:39 
mp   James Garnett          SYO M50  54:53 Missing nos 1-2

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Blue (length 5.9km, climb 150m, 12 controls)

  1  Ben Beresford          NOC M21  46:21 
  2  Jake O'Donnell         DVO M12  48:39 
  3  Benjamin Squire        NOC M14  49:37 
  4  Simon Bradbury             M21  49:40 
  5  Max Mobus              SYO M14  51:33 
  6  Mark Simmonds          LOC M55  52:09 
  7  Andrew Quickfall      SROC M60  54:40 
  8  Mike Pedley           EPOC M55  55:16 
  9  Andy Sykes             DVO M50  55:35 
 10  Steve Corrigan        EBOR M60  56:00 
 11  Graeme Tiffany        AIRE M55  59:27 
 12  Dean Field            HALO M55  60:11 
 13  Amanda Crawshaw        SYO W45  61:32 
 14  David Vincent          DVO M55  62:25 
 15  Anne Maguire          AIRE W35  62:41 
 16  Christopher Calow      DEE M65  63:09 
 17  Marcus Lancastle       LOG M50  63:50 
 18  Simon Moore            BKO M55  65:17 
 19  Michael Hood         SELOC M55  66:25 
 20  William Garnett        SYO M14  67:29 
 21  Paul Bradbury          SYO M60  67:30 
 22  Ray Humphreys         MDOC M55  67:38 
 23  David Downes          WCOC M60  68:46 
     --------Blue standard---------
 24  Neil Harvatt          HALO M60  69:43 
 25  Carmen Elphick        EBOR W40  72:43 
 26  Julian Pieters         SYO M45  72:59 
 27  John Franklin          SYO M65  76:17 
 28  Stuart Hatfield            M35  78:00 
 29  Victoria King         DPFR W40  80:55 
 30  Stephen Martin         SYO M55  81:54 

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Short Blue (length 5.3km, climb 145m, 10 controls)

  1  Samuel Fielding      SHUOC M20  33:11 
  2  Harry Scott          SHUOC M18  34:35 
  3  Joe Thomas            MWOC M20  36:12 
  4  Connor Smith           DEE M20  37:10 
  5  Thomas Entwistle     SHUOC M21  42:33 
  6  Guillaume Courias    ShUOC M21  42:45 
n/c  Joseph Goodwin        WCOC M18  44:29 
  7  Evan Bowers          SHUOC M18  47:22 
  8  Sarah Pedley          EPOC W18  51:55 
  9  Laura Harrison        EPOC W18  54:56 
 10  ChloŽ Cracknell     SUFFOC W18  55:03 
 11  Natasha Conway        AIRE W45  56:50 
 12  Emma Harrison         EPOC W45  57:55 
 13  Nigel Owens            SYO M50  57:57 
 14  Ruth Ker             CLARO W50  59:31 
 15  Richard Payne         EPOC M65  59:49 
 16  Tom Miller            LUOC M20  61:45 
 17  Keith MacDermott      EBOR M65  62:00 
 18  Daniel Cade          SHUOC M20  62:43 
 19  Pauline Tryner         SYO W45  62:55 
 20  Robert Parkinson       NOC M60  64:14 
 21  Malcolm Spencer        DVO M60  64:39 
     -----Short Blue standard------
 22  Jenny Lightfoot        SYO W45  66:02 
 23  John Britton          MDOC M65  66:21 
 24  Yasmin Field          HALO W20  67:01 
 25  Helen Parkinson        NOC W50  67:22 
 26  David Rose             PFO M65  67:52 
 27  Jon Darley              GO M50  68:43 
 28  Rob Last               SYO M55  70:06 
 29  Jordan Walsh         SHUOC M18  71:35 
 30  Alice Owen             BOK W45  71:40 
 31  Edwin Banks            SOS M65  71:50 
 32  Ian Teasdale          WCOC M55  71:58 
 33  Doug Banks             IND M35  77:18 
 34  Chris Burden          AIRE M70  83:53 
 35  Sian Calow             DEE W55  84:37 
 36  Tomos King           SHUOC M20  91:22 
 37  Hazel Hindle          MDOC W55  95:05 
 38  Clare Taunton              W35 102:01 
 39  Karen Peach           MDOC W45 106:57 
mp   Henry Marston          SYO M70  81:00 Missing no 8
     Sal Chaffey            DVO W50  dnf   No finish time

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Green (length 3.8km, climb 110m, 10 controls)

  1  Ellie Simmonds         LOC W16  37:24 
  2  Julian Lailey         SROC M70  40:08 
  3  Tony Davies            IND M70  40:39 
  4  Karen Mills-Hicks       GO W40  41:26 
  5  Matthew Morris         SYO M14  42:55 
  6  Martin Green          MDOC M60  43:04 
  7  Sophie Jones            HH W16  43:18 
  8  Chris O'Donnell        DVO M50  43:31 
  9  Janet Adams            SYO W55  43:45 
 10  Rex Bleakman           DVO M70  44:07 
 11  Emily Powell           DVO W35  44:34 
 12  Fiona Sellar           DVO W60  44:45 
 13  Paul Jackson          EPOC M70  45:51 
 14  Chris Rostron         MDOC M70  46:44 
 15  Brian Shaw             SYO M75  47:05 
 16  Ian Cooper             SYO M70  47:46 
 17  Mike Turner             SO M65  47:55 
 18  Helen Pedley          EPOC W55  48:13 
 19  Hilary Bloor           SYO W60  48:18 
 20  Henry Teasdale        WCOC M16  48:27 
 21  Colin Drury            SYO M70  49:51 
 22  Angela Darley           GO W45  49:56 
 23  Judith Holt            DVO W65  50:58 
 24  Sophie Vincent         DVO W16  51:46 
 25  Robyn Stanyon          SYO W50  51:49 
 26  Bob Elmes              DEE M70  53:19 
 27  Philip Gager          SROC M70  53:47 
 28  Chris Kirkham         MDOC M70  53:53 
 29  Bronwen Doyle          SYO W50  54:09 
 30  Claudine Hodgson       SYO W16  54:20 
 31  Brian Mellor          EPOC M75  54:44 
 32  Marcia Bradbury        SYO W60  54:52 
 33  Lynne Moore            BKO W50  54:58 
 34  John Padget            DEE M75  55:03 
 35  Gill Harrington        SYO W60  55:14 
 36  Nic O'Donnell          W50 GBR  55:27 
 37  Alex Forrest           SYO M50  55:51 
     --------Green standard--------
 38  John Nuttall         SELOC M70  56:18 
 39  Rachel Powell          LOC W50  56:46 
 40  Martin Powell          LOC M65  58:23 
 41  Doug Dickinson         DVO M70  58:32 
 42  Rod Shaw              EPOC M80  59:26 
 43  Roseanne Field        HALO W50  59:59 
 44  Jane Burgess           DVO W60  60:53 
 45  Susan Guy              SYO W40  61:19 
 46  Jill Gorvett           SYO W70  62:27 
 47  Jane Wendy Stirland    DVO W45  62:57 
 48  Anne Cunningham        DVO W50  63:31 
 49  Tony Wagg             MDOC M70  64:02 
 50  Colin Best             SYO M70  65:35 
 51  Arun Sahni             SYO M60  65:40 
 52  Pat Moody              DEE W60  66:46 
 53  Dave Radmore               M60  67:27 
 54  Clare Hanna            LOG W50  67:34 
 55  Emily Pieters          SYO W45  69:09 
 56  Nick Lyons             LOG M60  69:40 
 57  Beverley Inkson        SYO W45  70:07 
 58  Donna Hawkins          DVO W55  70:17 
 59  Alison Sleigh          IND W40  73:33 
 60  Roy Lindsell          EPOC M70  74:01 
 61  Steve Willis          EBOR M65  74:30 
 62  John Purkis            SYO M60  74:45 

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Short Green (length 3.0km, climb 90m, 7 controls)

  1  Robert Verity          DEE M75  38:12 
  2  Paul Simmons          HALO M65  38:35 
  3  Liz Drew              EBOR W65  39:31 
  4  Ranald Macdonald       DVO M65  40:06 
  5  Christine Middleton    DVO W70  43:38 
  6  Jim Mitchell           PFO M75  43:45 
  7  Ann Armistead          DVO W65  45:31 
  8  Paul Tickner          WCOC M60  46:44 
  9  Stephen Beresford     MDOC M70  47:14 
 10  Jean Lochhead         EPOC W70  47:30 
 11  John Cooke             DVO M70  49:29 
 12  Pauline Ward           DVO W70  49:58 
 13  Neil Forrest           DVO M75  51:37 
 14  Barbara Verity         DEE W65  51:58 
     -----Short Green standard-----
 15  Helen Finlayson        DVO W70  60:31 
 16  Richard Gibbs         MDOC M65  64:07 
 17  Viv Macdonald          DVO W65  66:10 
 18  Alison Doyle          MDOC W65  69:57 
 19  Michael Wood          EPOC M75  71:02 
 20  Pip Humphreys         MDOC W55  80:48 

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Very Short Green (length 2.2km, climb 70m, 7 controls)

  1  Imogen Pieters         SYO W14  39:36 
  2  Christopher Drew      EBOR M70  56:47 
     -----Short Green standard-----

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Light Green (length 3.5km, climb 105m, 7 controls)

  1  Dylan Kenny            LOC M14  26:57 
  2  Tommy Heap              SO M14  28:06 
  3  Guy Owen               BOK M14  31:21 
  4  Jamie Lightfoot        SYO M14  32:01 
  5  Alexandra Crawshaw     SYO W14  33:11 
  6  Dylan Jenkinson        SYO M14  34:11 
  7  Tina Mills-Hicks        GO W14  34:34 
  8  Ellie Mills-hicks       GO W14  36:04 
  9  Robbie Lightfoot       SYO M10  36:06 
 10  Wilfrid Teasdale      WCOC M14  37:49 
 11  Harrington Leake       LEI M14  37:51 
 12  Olmo Combley           SYO M14  39:06 
 13  Sarah Darley            GO W14  39:54 
     -----Light Green standard-----
 14  Ronan Sahni            SYO M18  40:28 
 15  Alfie Hall             SYO M14  41:43 
 16  Henry McDonald         SYO M14  42:24 
 17  Freya Tryner           SYO W12  43:09 
 18  Naomi Thornton         SYO W14  45:47 
 19  Benjamin Evans         SYO M14  50:16 
 20  Carys Phoenix          SYO W14  55:16 
 21  Arabella Woodrow      EPOC W60  62:55 
 22  Pauline Wilson         SYO W65  69:37 
 23  Douglas Tiffany       AIRE M14  75:47 
 24  Rebekah Huggins        SYO W21  82:28 

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Orange (length 3.4km, climb 120m, 10 controls)

  1  Anna Todd              SYO W10  32:52 
  2  Alexandra Garnett      SYO W12  41:29 
  3  Tamsin Constable      AIRE W50  54:26 
  4  Isabelle Groom         SYO W12  56:47 
  5  Christine Williams     SYO W60  57:36 
     -------Orange standard--------
  6  Patricia Simmons      HALO W65  74:42 
mp   Charlotte Chapman      SYO W10  33:19 Missing nos 5,8
mp   Aron King                  M12  54:42 Missing no 8
     Alice Pieters          SYO W10  rtd   Missing nos 2-5,8

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

Yellow (length 1.7km, climb 60m, 7 controls)

  1  Laurence Hodgson       SYO M10  14:18 
  2  Joseph Guy             SYO M10  15:02 
  3  Oscar Peel             SYO M10  16:07 
  4  Freddie Guy            SYO M10  17:40 
  5  Henry King                 M10  17:43 
  6  Maxwell Groom          SYO M10  20:20 
  7  Ash Boothroyd          LOC M10  21:10 
     -------Yellow standard--------
  8  Rob Sanders                M35  24:58 
  9  Luke Phoenix           SYO M12  26:30 
 10  Pauline Cristos                 44:07 
 11  Bethan Edmonds                  44:33 

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index

White (length 1.6km, climb 55m, 8 controls)

  1  Lawrence Hodgson       SYO M10  14:19 
  2  Aron King              IND M12  14:52 
  3  Margaux Hodgson        SYO W10  16:34 
  4  Tirso Combley              M10  20:28 
  5  George Powell          DVO M10  23:16 
  6  Alice Powell           DVO W5   44:53 
     --------White standard--------

Courses Black, Brown, Short Brown, Blue, Short Blue, Green, Short Green, Very Short Green, Light Green, Orange, Yellow, White
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk