Skip to main content

Newsflash

British Orienteering has published updated guidance about coronavirus and orienteering, requiring that all orienteering events be cancelled at this time. SYO has therefore followed this advice and cancelled all events within the next few months.

SYO's CompassSport Cup History

RoundDateVenue (Club)Results
2020
1st Round 15/03/2020 Fixby and Bradley Woods (EPOC) SYO 2418, AIRE 234, DVO 2298, DEE 2249, CLOK 2166, EBOR 2120
Final 18/10/2020 Sutton Park (OD)  
2019
1st Round 17/03/2019 Sherwood Pines (NOC) SYO 2450, DVO 2353, DEE 2238, CLOK 2221, LEI 2190, EBOR 1969, NOR 274
Final 20/10/2019 Pippingford Park (MV) FVO 2345, SYO 2303, SO 2203, BOK 2199, WCOC 2157, OD 2154, SN 2136, DEVON 2017, DVO 1791, DEE 205
2018
1st Round 11/03/2018 Canklow (SYO) SYO 2438, DVO 2418, CLOK 2309
Final 21/10/2018 Cannock Chase (WCH) SYO 2354, FVO 2333, BOK 2312, SLOW 2129, SO 2057, LOC 2047, DVO 2032, DEE 2031, DEVON 1927, ESOC 1909, NOR 1449
2017
1st Round 12/03/2017 Burwel (LOG) SYO 2445, DVO 2357, NOC 2315, LEI 2251, NOR 343
Final 27/10/18 Virtuous Lady (KERNO) BOK 2363, FVO 2324, SYO 2296, DVO 2155, DEVON 2136, NGOC 1997, SN 1897, OD 1835, CLOK 1439, SO 1266, LOC 376
2016
1st Round 04/06/2016 Timble (CLARO) SYO 2430, AIRE 2363, WCOC 2167, CLOK 2038, EBOR 1993
Final 16/10/2016 Tankersley Wood (SYO) FVO 2366, SYO 2324, BOK 2313, DEE 2161, OD 2116, AIRE 2088, SO 2036, HH 2002, ESOC 1976
2015
1st Round 15/3/15 Sherwood Pines (NOC) SYO 2400, DVO 2307, DEE 2245, WCH 2194, LEI 2183, MDOC 2163, NOC 2107, WAOC 1712, NOR 531
Final 18/10/15 Heslington Barrows (SEOC) FVO 2374, LOC 2246, SYO 2242, BOK 2159, AIRE 2158, DEE 2094, SLOW 1950, OD 1928, DVO 1914, SN 1741, SOC 1691
2014
1st Round 16/02/14 Guisecliff (CLARO) SYO 2400, LOC 2371, AIRE 2352, CLOK 2295, EBOR 1836
Final 14/12/14 Long Valley North (SC) BOK 2381, SYO 2322, SN 2281, OD 2229, DEE 2114, HH 2093, DEVON 2087, HOC 2064
2013
1st Round 17/02/13 Fineshade Woods (LEI) DVO 2272, SYO 2250, LEI 2187, WAOC 2038, NOC 1806, NOR 1296, SMOC 682
Final 20/10/13 Moseley Green (BOK) BOK 2333, OD 2202, LOC 2119, DVO 1997, SO 1908, AIRE 1370, CLOK 1224
2012
1st Round 19/02/12 Gilling Woods (EBOR) SYO 2339, AIRE 2307, CLOK 2241, EBOR 1950
Final 30/09/12 Teviothead (RR) AIRE 2204, LOC 2115, SYO 2093, OD 1907, WCOC 1818, ESOC 1788, HOC 1536, HH 1418, BOK 1401, WCH 1250, WAOC 654, SO 416
2011
1st Round 30/01/11 Silton & Thimbleby Moor (CLOK) SYO 2379, AIRE 2275, CLOK 2187, EBOR 2076, NATO 1399
Final 16/10/11 Longshaw Estate (DVO) SYO 2224, OD 2062, LOC 2023, BOK 2010, AIRE 1976, HOC 1835, NOC 1691, SLOW, 1456, SOC 1171
2010
1st Round 25/04/10 Scardale and Knapton (HALO) SYO 2377, AIRE 2274, CLOK 2191, EBOR 2056, NATO 1604
Final 17/10/10 Burbage (SYO) SYO 2277, BOK 2204, OD 2194, DEE 1947, AIRE 1849, HOC 1762, SO 1711, SOC 1320, WAOC 10
2009
1st Round 29/03/09 Sherwood Pines (NOC) SYO 2411, NOC 2294, DVO 2189, LEI 1919, NOR 264
Final 18/10/09 Fineshade Woods (LEI) SYO 2260, OD 2177, BOK 1960, SO 1862, HOC 1827, SLOW 1607, NOC 1567, WCOC 1491, SN 1487, AIRE 1082
2008
1st Round 13/01/08 Hamsterley, Doctor's Gate (NN) SYO 2350, WCOC 2153, EBOR 2137, AIRE 2127, CLOK 2077, NATO 1649
Final 19/10/08 Sutton Park (OD) SYO 2214, OD 2110, SLOW 2004, NOC 1961, BOK 1903, SO 1803, SROC 1701, WCH 1401, WCOC 1399, WAOC 1206
2007
1st Round 18/03/07 Greno Woods (SYO) SYO 2374, AIRE 2306, EBOR 2191, DVO 2007
Final 14/10/07 Blidworth Woods (NOC) OD 2197, NOC 2152, SYO 2130, AIRE 1972, LOC 1922, SLOW 1892, SO 1786, BOK 1549, HH 1428, DEVON 231
2006
1st Round 09/04/06 Callaly (NATO) SYO 2345, CLOK 2284, NATO 2217, EBOR 2178
Final 15/10/06 Greenham Common (BAOC) OD 2157, SYO 2057, BOK 2038, AIRE 1903, NOC 1840, WCH 1812, SLOW 1774, SO 1724, NDOC 1690, TVOC 1393
2005
1st Round 08/05/05 Cropton Forest (EBOR) AIRE 2292, EBOR 2225, CLOK 2197, SYO 1985, EPOC 1892
Final 16/10/05 Clowbridge (SELOC) OD 2082, BOK 2063, AIRE 2059, NOC 2000, SLOW 1992, MDOC 1980, SO 1921, DVO 1739, EBOR 1580,
2004
1st Round 14/03/04 Cawthorne Woods (SYO) AIRE 947, SYO 861, EBOR 763, CLOK 534, NATO 522, EPOC 497
Final 09/05/04 Pillar Woods (HALO) AIRE 907, NOC 850, WCH 659, SO 655, MDOC 619, SOC 450
2003
1st Round 16/03/03 Yateholme (EPOC) AIRE 175, SYO 151, EBOR 121, EPOC 91
Final 01/06/03 Shouldham Warren (EAOA) NOC 266, SO 250, TVOC 235, AIRE 183, LOC 182, BOK 53
2002
1st Round 10/03/02 Brown Clee (HOC) BOK 240, WCH 222, SYO 169, HOC 163, OD 135, NGOC 62
Final 10/11/02 Titterstone Clee (HOC) BOK 194, SOC 185, NOC 177, SO 174, AIRE 155, MDOC 127
2001 - Inter-Club Trophy
The CompassSport Cup was cancelled this year due to the foot & mouth outbreak. SYO organised this one-off "inter-club trophy" as an alternative.
Final 10/11/01 Ecclesall Woods (SYO) DEE 681, WCH 676, MDOC 647.5, SYO 637.5, NOC 631
2000
1st Round 19/03/00 Collis Rigg (EBOR) SYO 233, EBOR 180, EPOC 173, CLOK 160, HALO 65
Final 18/06/00 Ilkley Moor (AIRE) SYO 180, MDOC 162, SLOW 131, NOC 124, BOK 112
1999
1st Round 14/03/99 Arnecliffe Wood (CLOK) SYO 178, CLOK 162, EPOC 130, EBOR 118, NATO 113
Final 23/05/99 Burghfield Common (TVOC) WCH 205, SYO 183, SLOW 183, TVOC 158, NOC 158, MDOC 124
1998
1st Round 25/01/98 Elland Park Woods (EPOC) SYO 52, EPOC 39
2nd Round 25/01/98 Elland Park Woods (EPOC) SYO 52, EBOR 39
3rd Round 28/06/98 Allerthorpe Common (EBOR) SYO 70, AIRE 59
Final 18/10/98 Slaley Forest (NATO) SYO 69, NOC 62 (3rd LOC, 4th SO)
1996
1st Round 17/03/96 Sledmere (HALO) SYO 73, NATO 50
2nd Round 02/06/96 Cropton South (EBOR) SYO 53, CLOK 74
Final 27/10/96 Brown Clee Hill (HOC) SLOW 68, TVOC 65 (3rd EBOR, 4th CLOK)
1997
SYO DNS
Final 12/10/97 Great Wood (WCOC) MDOC 79, NOC 64 (3rd TVOC, 4th HH)
1995
1st Round Bye
2nd Round 12/02/95 Thieves Wood (NOC) SYO 68, LEI 54
3rd Round 14/05/95 Clipstone Forest (NOC) SYO 77, DVO 55
4th Round 07/10/95 Grace Dieu (LEI) SYO 61, TVOC 67
Final 07/10/95 Grace Dieu (LEI) MDOC 74, TVOC 57 (3rd BOK, 4th SLOW)
1994
1st Round Bye
2nd Round 23/01/94 Ewden Valley (SYO) SYO 68, EPOC 57
3rd Round 20/02/94 Sherwood Forest (NOC) SYO 72, DVO 53
Semi-Final 04/09/94 Langfield Common (EPOC) SYO 73, EBOR 51
Final 16/10/94 Allean Forest (STAG) SYO 157, BOK 126, LOC 112, MV 67
1993
1st Round Bye
2nd Round 14/03/93 Broughton Woods (HALO) SYO 62, EBOR 63
Final 17/10/93 Thorndon Park (HAVOC) SLOW 166, LOC 144, TVOC 138, EBOR 133, CORKO 128
1992
1st Round Bye
2nd Round 15/03/92 Blacka Moor (SHUOC) SYO 77, EBOR 49
3rd Round 12/07/92 Cromford Moor (DVO) SYO 64, NOC 62
Semi-Final 20/09/92 Anglezarke (SROC) SYO 66, LOC 60
Final 10/10/92 Pwll Du (SWOC) BOK 163, SYO 153, HH 114, CORKO 8, ESOC DNS
1991
1st Round 13/01/91 Ogden (EPOC) SYO 86, HALO 40
2nd Round 27/04/91 Matlock Forest (DVO) SYO 54, NOC 71
Final 12/10/91 High Pike (WCOC) NOC 151, ESOC 129, BOK 128, SLOW 59
1990
1st Round 21/01/90 Yateholme (EPOC) SYO w/o, WCOC (Withdrew)
2nd Round 04/03/90 Houghton Moor (HALO) SYO 76, CLOK 54
3rd Round 13/05/90 Honley Old Wood (EPOC) SYO 47, AIRE 37
Semi-Final 02/09/90 Royds Hall Woods (EPOC) SYO 72, EBOR 54
Final 13/10/90 Bradgate Park (LEI) SYO 161, BOK 139, TVOC 100, ESOC 62
1989
1st Round 18/02/89 Cromford Moor (DVO) SYO 67, NOC 59
2nd Round 21/05/89 Clipstone Forest (NOC) SYO 79, LEI 45
3rd Round 10/09/89 Macclesfield Forest (MDOC) SYO 78, AIRE 46
Semi-Final 08/10/89 Walesby (NOC) SYO 69, EBOR 57
Final 14/10/89 Castle Carr (EPOC) SYO 210, BOK 171, ESOC 118, CORKO 116, SLOW 98
1988
1st Round 13/03/88 Norland Moor (EPOC) SYO 85, AIRE 41
2nd Round 30/05/88 Honley Old Wood (EPOC) SYO 82, EBOR 44
3rd Round 18/09/88 Kilnsey (AIRE) SYO 77, CLOK 49
Semi-Final 18/09/88 Kilnsey (AIRE) SYO 75, EPOC 51
Final 12/11/88 Sherbrook (WCH) SYO 157, DVO 133, SLOW 94, INVOC 81
1987
1st Round 01/02/87 Lawn Wood (LEI) SYO 76, NOC 50
2nd Round 12/04/87 Longshaw (DVO) SYO 68, AIRE 58
3rd Round 10/10/87 Hope Woodlands (MDOC) SYO 78, CLOK 48
Semi-Final 10/10/87 Hope Woodlands (MDOC) SYO 74, DEE 52
Final 15/11/87 Witherslack (SROC) DVO 137, SYO 130, HH 109, ESOC 92
1986
1st Round 06/04/86 Brimham Rocks (AIRE) SYO w/o, NN (Withdrew)
2nd Round 18/05/86 Willingham Woods (HALO) SYO 78, EPOC 48
3rd Round 08/06/86 Hawksmoor (WCH) SYO 63, DVO 63
(Equal on 1st places, DVO won 4-2 on 2nd's)
Final 23/11/86 Clowbridge (SELOC) DVO 139, WCH 130, FVO 104, MV 95
1985
1st Round 04/11/84 Pendle & Barley (PFO) SYO 49, AIRE 56
Final 08/06/85 Strines (SYO) AIRE 176, DVO 146, SLOW 120, INVOC 108, 3ROC 46
1984
1st Round 13/11/83 Beaudesert (WCH) SYO 50, NOC 34
2nd Round 20/11/83 Whitesprings (DVO) SYO 48, WCH 36
3rd Round 12/02/84 Hawksmoor (WCH) SYO 53, WRE 31
Semi-Final 29/04/84 Weston Heath (POTOC) SYO 48, BOK 36
Final 16/06/84 Ogden (EPOC) SYO 131.5, DEE 103.5, SN 103, SOLWAY 73, 3ROC 69
1983
1st Round 07/11/82 Brindley Heath (WCH) SYO 44, MDOC 40
2nd Round 12/12/82 Ilkley Moor (AIRE) SYO 57, LOC 27
Semi-Final 20/02/83 Bingley St.Ives (AIRE) SYO 79, AIRE 60, SROC 41
Final 21/05/83 Tarn Hows (LOC) SYO 126, SN 106, WCH 106, FVO 86, HH 56
Last modified on Tuesday, 26 May 2020 14:58