Skip to main content
Event Date Venue
Regional event (Technical... Cowms Rocks
Saturday Series 2 Shire Brook Valley
CompassSport Cup Final Tankersley Wood
Saturday Series 3 Botanical Gardens
Event Date Venue
Saturday Series 1 Endcliffe Park
Evening Event Wentworth Castle
Evening Event Ponderosa
Urban Score Orienteering ... Dore

About SYO

South Yorkshire Orienteers have over 250 members ranging in age from 5 to 85. There is a wide range of ability and experience within the club from beginners to elite orienteers, who represent Great Britain all over the world. We offer a friendly and informal welcome to the sport - supporting adult and junior beginners and more seasoned orienteers alike with coaching and a programme of regular events.

Continue reading About South Yorkshire Orienteers...

What is Orienteering?

Orienteering is a challenging outdoor adventure sport. The aim is to navigate between control points marked on an orienteering map and decide the best route to complete the course in the quickest time.

It does not matter how young, old or fit you are as you can choose the course that's right for you and run, jog or walk it at your own pace. It is excellent for adults wanting to shape up, add some excitement and mental challenge to their running and meet new friends. It is also ideal for families as everyone can take part at the level that's right for them and it allows children to develop independence, confidence and decision making skills.

Find out more about orienteering...

Club Night ends with bang

Published Thursday, 17 December 2020 15:36

Or at least a tree sprint in Endcliffe Park...

Loop 1

  Name Class Club Time
1 Lawrence Hodgson M12 SYO 3:16
2 William Preston M12 SYO 3:18
3 Maxwell Groom M10 SYO 4:31
4 Hannah Chapman W10 SYO 5:21
5 Wilson     5:55
6 Jack B   SYO 6:09
7 Stanley Preston M10 SYO 6:13
8 Jack     6:20
9 Louis Bryant M10 SYO 7:15
10 Tilen     7:44
11 Milo     7:54
12 Raferty     8:06
13 Lucy     12:57
14= Emily     13:03
14= Alice     13:03
mp Freddie Guy M10 SYO 3:35
mp Walter     5:46
mp Jago     6:21
mp Felix     7:44
mp Sophie   SYO 10:02
mp test     26:25
  Rhys     1170:3

Loop 2

  Name Class Club Time
1 Lawrence Hodgson M12 SYO 3:51
2 Maxwell Groom M10 SYO 5:38
3 Tilen     5:57
4 William Preston M12 SYO 8:33
5 Freddie Guy M10 SYO 8:55
6 Sophie   SYO 9:16
7 Felix     9:36
8 Louis Bryant M10 SYO 9:42
9 Pasco     12:04
10 Alice     13:52
11 Emily     13:56
mp Walter     4:35
mp Freddie     5:53
mp Stanley Preston M10 SYO 7:26
mp Kim Baxter W40 SYO 7:27
mp Hannah Chapman W10 SYO 11:18
mp JackW     14:16
mp Jago     14:17
mp Milo     19:16
mp Rhys     982:51
mp Conrad Reuber M14 SYO 4:38

Loop 3

  Name Class Club Time
1 James Bryant M14 SYO 4:04
2 Max Mobus M16 SYO 4:38
3 Charlotte Chapman W12 SYO 4:50
4 Robbie Lightfoot M12 SYO 4:53
5 Lawrence Hodgson M12 SYO 5:05
6 Oscar Peel M12 SYO 5:24
7 Simon Hodgson M45 SYO 5:27
8 Naomi     5:28
9 Caspar     5:34
10 Alexandra Garnett W14 SYO 5:41
11 William Preston M12 SYO 6:06
12 Pauline Tryner W45 SYO 6:15
13 Lotte     6:16
14 Lola     6:19
15 Freddie Guy M10 SYO 6:42
16 Olmo Combley M16 SYO 6:46
17 Evan Jenkinson M14 SYO 7:13
18 Olivia     7:23
19 Rhys     7:35
20 Hannah Chapman W10 SYO 7:47
21 Markus     7:50
22 Alfie     7:54
23 Maxwell Groom M10 SYO 8:58
24 Freddie     9:04
25 Louis Bryant M10 SYO 9:11
26 Wilson     9:14
27 Pasco     9:29
28 Stanley Preston M10 SYO 9:51
29 Kim Baxter W40 SYO 10:00
30 Susan Guy W40 SYO 11:29
31 Jack W     11:50
32 Millie Norman W14 SYO 11:58
33 Freddie     12:48
34 Walter     12:49
35 Raferty     12:52
36 Milo     17:18
37 Vanessa     19:13
38 Penny     19:42
39 Ben     21:07
mp Jago     12:00
mp Margaux Hodgson W12 SYO 6:51
mp David Howsam M40 SYO 17:14

Loop 4

  Name Class Club Time
1 Dom     2:31
2 Matthew Morris M16 SYO 2:38
3 Olmo Combley M16 SYO 2:55
4 Ryan Elliot M20 SYO 3:02
5 Leni     3:05
6 James Bryant M14 SYO 3:07
7 Robbie Lightfoot M12 SYO 3:29
8 Simon Hodgson M45 SYO 3:54
9 Alexandra Garnett W14 SYO 3:56
10 Olivia     4:02
11 Alfie     4:03
12 Walter     4:11
13 Naomi     4:16
14 Issac     4:29
15 Naomi Thornton W16 SYO 4:53
16 Pauline Tryner W45 SYO 5:10
17 Oscar Peel M12 SYO 5:30
18 Caspar     5:53
19 Evan Jenkinson M14 SYO 5:58
20= Pasco     6:44
20= Isobel Reuber W18 SYO 6:44
22 Louise     6:54
23 Lola     7:04
24= Daisy     10:36
24= Abigail     10:36
26 Joseph Guy M12 SYO 15:09
mp Lotte     7:08
mp Lawrence Hodgson M12 SYO 7:11
mp Vanessa     14:07
mp Markus     4:41

Loop 5

  Name Class Club Time
1 Conrad Reuber M14 SYO 3:43
2 Matthew Morris M16 SYO 3:45
3 Max Mobus M16 SYO 3:50
4 Euan Tryner M16 SYO 4:01
5 Ella Baxter W12 SYO 4:42
6 Dom     4:50
7 Oscar Peel M12 SYO 5:21
8 Caspar     5:27
9 Alexandra Garnett W14 SYO 5:36
10 Leni     5:37
11 Olivia     5:52
12 Pauline Tryner W45 SYO 5:58
13 Margaux Hodgson W12 SYO 6:20
14 Naomi Thornton W16 SYO 6:35
15 lLouise     7:26
16 Simon Hodgson M45 SYO 7:45
17 Naomi     7:47
18 Issac     8:22
19 Lotte     8:36
20 Ellen     9:47
21 Daisy     13:51
mp Conrad Reuber M14 SYO 3:21
mp Freddie     7:04
mp Lola     8:34
mp Evan Jenkinson M14 SYO 10:40

Loop 6

  Name Class Club Time
1 Dom     3:25
2 Matthew Morris M16 SYO 3:41
3 Euan Tryner M16 SYO 3:50
4 Olmo Combley M16 SYO 4:14
5 James Bryant M14 SYO 4:28
6 Ryan Elliot M20 SYO 4:31
7= Charlotte Chapman W12 SYO 4:52
7= Oscar Peel M12 SYO 4:52
9 Simon Hodgson M45 SYO 4:55
10 Lola     5:25
11 Lotte     5:28
12 Alfie     5:39
13 Leni     5:45
14 Alexandra Garnett W14 SYO 5:56
15 Olivia     6:08
16 Alex Elliot W18 SYO 6:22
17 Caspar     6:33
18 Pauline Tryner W45 SYO 7:02
19 Naomi     7:32
20 Ellen     7:35
21 Naomi Thornton W16 SYO 8:46
22 Ella Baxter W12 SYO 8:50
23 Louise     9:15
24 Penny     10:56
25 Beth     12:37
mp Jamie Lightfoot M16 SYO 4:03
mp Paul Norman M55 SYO 7:06
mp Tioen     12:18

Loop 7

  Name Class Club Time
1 Euan Tryner M16 SYO 2:58
2 James Bryant M14 SYO 3:29
3 Jamie Lightfoot M16 SYO 3:56
4 Caspar     4:02
5 Robbie Lightfoot M12 SYO 4:05
6 Matthew Morris M16 SYO 4:09
7 Ryan Elliot M20 SYO 4:14
8 Leni     4:15
9 Oscar Peel M12 SYO 5:01
10 Charlotte Chapman W12 SYO 5:04
11 Ella Baxter W12 SYO 5:10
12 Pauline Tryner W45 SYO 5:38
13 Alex Elliot W18 SYO 5:50
14 Isobel Reuber W18 SYO 6:30
15 Alfie     6:36
16 Margaux Hodgson W12 SYO 6:39
17 Naomi Thornton W16 SYO 6:50
18 Paul Norman M55 SYO 7:24
19 Beth     7:37
20 Loiuse     9:16
21 Markus     11:10
22 Susan Guy W40 SYO 12:28
mp Olmo Combley M16 SYO 4:17
mp Ellen     6:32

Loop 8

  Name Class Club Time
1 Jamie Lightfoot M16 SYO 3:02
2 Euan Tryner M16 SYO 3:10
3 James Bryant M14 SYO 3:24
4 Matthew Morris M16 SYO 3:36
5 Robbie Lightfoot M12 SYO 3:37
6 Simon Hodgson M45 SYO 3:51
7 Alex Elliot W18 SYO 4:20
8 Alexandra Garnett W14 SYO 4:23
9 Caspar     4:30
10 Olivia     4:32
11 Oscar Peel M12 SYO 4:55
12 Ellen     5:26
13 Olmo Combley M16 SYO 5:29
14 Pauline Tryner W45 SYO 5:55
15 Paul Norman M55 SYO 6:11
16 Markus     7:11
17 Ella Baxter W12 SYO 7:23
18 Charlotte Chapman W12 SYO 11:31
mp Conrad Reuber M14 SYO 3:24
mp Charlotte Chapman W12 SYO 4:34
mp Margaux Hodgson W12 SYO 5:57
Last modified on Thursday, 17 December 2020 15:36